Oldřich Kaiser se oženil. Za manželku pojal svoji dlouholetou přítelkyni Dášu Vokatou. Sladké ANO si řekli ve Vídni, kde má známá písničkářka byt. Oba nelezli štěstí až nyní. Jejich život totiž procházku růžovým sadem rozhodně nepřipomíná.

Vokatá žila dlouhá léta s Ivanem Martinem Jirousem známého pod přezdívkou Magor Jirous. Ten náhle zemřel v roce 2011. To ale nebyla zdaleka jediná tragédie, která se v životě Dáši odehrála. Když byla malá, její otec spáchal sebevraždu. Oběsil se doma na kravatě.

V životě prožila utrpení

V dospělosti pak potkala manžela Zdeňka Vokatého. Nikdo mu neřekl jinak než Londýn. Díky němu se dostala do společnosti disidentů a undergroundu. V roce 1977 podepsala Chartu 77, ocitla se na seznamu nevyhovujících a prchla za hranice.

Dodnes částečně žije v Rakousku, kde má byt. Její prarodiče se krátce po jejím odchodu otrávili plynem a zanedlouho zemřela i její maminka, který si také sáhla na život. Když se vrátila do Čech, seznámila se s Magorem Jirousem, se kterým žila dvacet let.

S Kaiserem znovu nalezla štěstí

Za své názory byl kontroverzní básník pětkrát zavřený. Jeho básnické střevo mu však vyneslo literární ceny Jaroslava Seiferta a Toma Stopparda. Když zemřel, Vokatá se nemohla z jeho smrti dlouho vzpamatovat. Znovu žít ji naučil až Oldřich Kaiser.

„Je to člověk, který každého strhne. Na to jsem byla zvyklá právě u Ivana Magora Jirouse, že je ve své osobě strhující. Na obou se mi nejvíc líbil hlas. Ještě v době, kdy jsem Oldu neznala, načetli na střídačku takřka šestihodinové cédéčko Pravdivý příběh Plastic People. A já už jsem se tenkrát Magora ptala, kdo je to ten Kaiser, on má takový nádherný hlas,“ svěřila se Vokatá kdysi Blesku.

Společně tvoří hudební duo Oldáš

Společně s Kaiserem je pojí především láska k hudbě. Vystupují jako duo Oldáš. „Já skládám písničky, Olda je dolaďuje houslemi, oba zpíváme a hrajeme na kytary. Písničky musíme mít natrénovány, to ano, ale jinak jsme neřízené střely. Prostě si začneme povídat, vtipkovat, lidi se smějou a vždycky se to nějak samo vyvine. A každý kouká, neví, co to má znamenat, a my v podstatě také nevíme, jak to dopadne.“ směje se Dáša.

Život s Kaiserem si nemůže vynachválit. „Jsme skvělí parťáci. V šedesáti už člověk moc dopředu nepřemýšlí a neplánuje. Já bych to spíš viděla, že je nám spolu hodně hezky, jsme spolu hodně rádi a hodně často. Co bude zítra, nad tím nepřemýšlím. Ale je to hodně krásné,“ popsala svoje pocity.

Dáša žije částečně i v Rakousku

Zažila s ním ale i perné chvilky, když loni v červenci prodělal infarkt. Vyšlo to najevo, když byl donucen zrušit dohodnutá divadelní představení. Později se však zotavil a požádal Dášu o ruku.

Civilní obřad zcela bez hostů prý proběhl ve Vídni, kde svoji lásku definitivně stvrdili. Oba se seznámili ve správný čas, kdy už si mysleli, že je nic hezkého nepotká...