První věcí, která věk člověka obvykle prozradí, je jeho obličej. V pozdějším věku je třeba věnovat zvláštní pozornost péči o pleť a vhodné volbě make-upu. “V kosmetice a zvlášť při líčení se držím hesla, že méně znamená více. Líčím se jen velmi jemně. Stíny nepoužívám vůbec, protože zdůrazňují unavené oči, ale nebojím se výrazných a tmavých rtěnek. O to víc si dopřávám kvalitní krémy,” radí například Dana Batulková, v čemž jí jistě můžeme dát za pravdu. 

Když už je řeč o tváři, je třeba zmínit také plastické operace a všemožné zákroky. Je určitě dobře, že moderní medicína tuto možnost nabízí. Je ale třeba vědět, kdy je to příliš. Místo efektu omlazení o pár let se totiž může dostavit vzhled voskové figuríny, která udělá parádu jedině v domě hrůzy. Tento názor sdílí také Daniela Kolářová, která se zákrokům vyhýbá. “Já budu mít vytažený obličej a na tom krku už to bude vidět stejně. Učíte se to přijmout, není to nic, co by vám dělalo vysloveně radost, ale já to kompenzuju třeba právě prací na zahradě, která mě těší psychicky i fyzicky,” prozradila pro web Sedmička.

Pavla Tomicová propaguje hlavně nadhled

Vzhled je nicméně jen jednou z mnoha složek lidské osobnosti. Ještě více důležité je to, jaký je člověk uvnitř a jak se se sebou vyrovnává. Na věku po padesátce může být přitom v tomto ohledu leccos pěkného, alespoň podle herečky Pavly Tomicové, která si v sobě toto téma hodně řešila.

“Na padesátce je hezké to, že se už ženy zaměřují samy na sebe. Když holky dospívají, řeší kluky a co si obléct. Později se baví hlavně o dětech. V padesáti konečně začnou mluvit o sobě. Někdy sice mluví jen o zdraví či spíš o nemocech, ale pořád je to o nich. To mi přijde dobré. Ještě lepší je přidat k tomu nadhled a humor,” prozradila oblíbená představitelka především komediálních rolí v rozhovoru pro Novinky.cz.

Potřeba stále se učit

Svou roli hraje ale nejen nadhled, ale také přehled. O starších lidech se často traduje, že nerozumí moderním technologiím a bez pomoci příbuzných by byli zcela ztracení. Dnešní lidé ve středních a pozdějších letech již ale začínají být jiní. “Buď se necháte zválcovat tím, že svět je úplně jiný a vůbec ničemu nerozumíte, anebo se z toho těšíte. No a já jsem asi ten typ, co to obdivuje, těší se z toho a jenom doufám, že se to nezvrtne do nějakých špatných konců,” svěřila se pro Novinky.cz Taťjana Medvecká s tím, že sama se ráda učí nové věci. 

“Fascinuje mě například to, s jakou snadností se toho zmocňují má vnoučata. Nebo třeba předevčírem jsem jela poprvé elektrickým autem, Teslou a byla jsem jako v Jiříkově vidění,” dodala herečka.

Nebrat sám sebe tolik vážně

Obava, aby zvláště ženy nebyly po padesátce trapné, je ve společnosti všudypřítomná. Panuje přesvědčení, že dřívější generace byly plné důstojných babiček a dam v letech, zatímco dnes potkáváme na každém kroku pouze lidi, kteří se zapomněli podívat do dokladů. Podle Pavly Tomicové to ale má jednoduché vysvětlení. 

“Stejně si myslím, že to bylo tlakem společnosti. Oni si nedovolili být trapní. Překročit míru toho, jak se mají chovat či oblékat. A to je vyčleňovalo a činilo z nich kmety. Museli vzbuzovat majestát a být kmetovští. Spoustu věcí si nemohli dovolit - a je fajn, že v dnešní době se to mění,” uzavřela sympatická umělkyně.

Související články