Díky knihám J.K. Rolling se Daniel Radcliffe stal již v útlém mládí celosvětovou celebritou. Role chlapce z kouzelnické rodiny talentovanému chlapci skvěle sedla a nejen proto se objevil ve všech epizodách.

Přesto se dnes Daniel nebojí říkat nahlas názory, které známou spisovatelku rozhodně nepotěší.

I když za svou popularitu vděčí převážně Rowling, Radcliffe se nebojí s ní jít do konfliktu. Herec se proto distancoval od její výroků týkajících se transsexuálů.

„Je jasné, že Harry Potter by bez ní neexistoval, takže kdyby nebylo jí, nic v mém životě by se neodehrálo tak, jak se odehrálo. Ale to ještě neznamená, že se podle někoho musíte celý život řídit, co se týče upřímných názorů,“ prohlásil oblíbený herec v rozhovorech pro zahraniční weby.

Rowling v poslední době čelila častým útokům a výhrůžkám právě ze strany transkomunity, a to mimo jiné kvůli výroku, že by transženy jakožto biologičtí muži neměli mít přístup do míst vyhrazených pouze ženám, jako jsou kupříkladu toalety.

Celá kauza začala ohrazením spisovatelky vůči článku, v němž opakovaně zazněl pojem „lidé, kteří menstruují“. Rowling ho sdílela a připsala k tomu narážku, že pro „takové lidé již název máme, a to ženy“.

Proti autorce Harryho Pottera se poté zvedla obrovská vlna nevole a Radcliffe se připojil k odpůrcům transfobie.

Za Radcliffem stojí Watson i Grind

V minulosti se k němu navíc přidali i jeho herečtí kolegové Emma Watson a Rupert Grint, kteří si oba zahráli hlavní role v dnes již kultovních snímcích o kouzelnickém světě.

Ačkoliv jsou trans osoby dnes jsou ve společnosti stále více přijímány a hlavně mladší generace je v tomto tématu mnohem tolerantnější, Národní zdravotní služba oznámila, že chystá v brzké době prohlášení, podle něhož pohlaví vychází z biologie.

Na základě studií lékařů totiž zatím neexistují pádné důkazy, že je vhodné řešit genderovou nejistotu u dětí tranzicí k opačnému pohlaví.

Ve zprávě mimo jiné stojí, že: „Pro většinu mladých lidí platí, že lékařský zákrok nemusí být ideální volbou.“

Poslední dobou se totiž množí případy, kdy mladí lidé prošlo kompletní operací a po tranzici si přáli vrátit ke svému původnímu pohlaví.

Otázku poškozených pacientů po přeměně pohlaví ale Daniel Radcliffe řešit odmítl. „Práva LGBTQ lidí hodlám podporovat dál a nemíním to nadále komentovat,“ sdělil herec

Rowling k tomuto tématu podotýká, že umožnit trans osobám vstup do ženských prostor znamená vážné narušení bezpečnosti a práv něžného pohlaví. Zapálená feministka označuje operace změny pohlaví za pokusy na lidech, které vedou k neplodnosti, bolesti a celoživotním problémům.

„Následky tohoto skandálu potrvají ještě celá desetiletí. Vy jste k němu přispěli, převraceli jste a zpochybňovali vědecký výzkum, pokoušeli jste se šikanovat lidi za to, že vám odporují. Dnešek není triumf, ale odhalení toho, jaká tragédie to je,“ uvedla spisovatelka k výsledkům zveřejněných výzkumů.

Zdroje: The Sun, The Mirror