Daniel Landa si dlouhá léta hrál na kouzelníka Žita. To, že tomu nikdo nerozuměl, ho nezajímalo. Roky mluvil o skřetech a elfech, což jsou v kódové řeči přezdívky pro islámské teroristy v Afghánistánu. „Shodou okolností se odehrál další smrtící zásah do celého plánu. To se jmenuje Kytička bez květináče,“ plácal páté přes deváté před pěti lety Daniel Landa v DVTV.

Všichni střízlivě uvažující Landu podezřívali, že za jeho proměnou musely být snad nějaké návykové látky. Jeho smýšlení dlouhá léta nedávalo smysl. „Zbláznil se Landa?“ tázali se fanoušci. Podle zpěváka je ale všechno úplně jinak.

Landa objasnil svoje chování

„Projekt se po marketingové a obchodní stránce vůbec nezdařil a byl jsem nucen ho zastavit. Myslím si, že jsem udělal velmi dobře, ale zase jsem udělal dobře, že jsem se do toho vůbec pustil,“ svěřil se v DVTV Landa v nejnovějším rozhovoru.

Za kouzelníka Žita tedy nemohla jeho zdánlivě vyšinutá hlava, ale nepovedený projekt. Spouštěčem toho, že ze sebe Landa začne dělat blázna, jsou však i jiné věci. „Stres, tlak a chuť či touha udělat něco netradičního, nezvyklého a vlastně vše to má umělecký nádech,“ svěřil se Landa.

Blázen prý není

Alterego bláznivého kouzelníka nechal za sebou. Dle jeho slov nemůže vyloučit, že se nějaký ten čertík neobjeví. Podle Landy se stává, že se sem tam umělecký projekt nepovede. Svět se nezbořil. „Občas napíšete muzikál a lidi na něj nepřijdou, protože ho nepochopí, a to se stalo v tom Žitovi,“ vysvětlil Landa.

Za neúspěšný projekt může i management, jemuž do toho Landa nezasahoval. „To se však nakonec ukázalo jako problém. Takže se to zhroutilo, zastavil jsem to, ale neskutečně jsem si to užil,“ neskrýval emoce zpěvák. Jak on sám říká, byl to ozdravný pobyt ve figuře magora.

Kouzelník Žito byl jeho projekt

„Já jsem začal studovat mentální trénink a hypnoterapii,“ pokračuje. „Vymyslel jsem si obrovský projekt. To nebylo jenom ze stresu. To byl dobrý, obchodní projekt, akorát jsem na něj potřeboval 200 milionů korun a sehnal jsem 10 milionů,“ řekl zklamaně Landa.

„Vlastně si myslím, že ten fatální omyl byl se do toho pouštět s takovým rozpočtem, protože to bylo vyloučený dotáhnout, dokončit. Na druhou stranu se mi nechtělo vzdávat. Nerad se vzdávám,“ přiznává Landa.

Landa tvrdí, že byl ve stresu, protože mu šlo o život

Ten se v průběhu rozhovoru vícekrát vrátil k tomu minulému, kde hovořil ještě jako Žito. Tvrdil, že krycí názvy musel používat, i když působil jako blázen. Jednalo se o výše zmiňované přezdívky lidí i kódová jména akcí.

„Kdo má trochu schopnost vnímat analogii, tak mu je jasné, o co jde. Těch bludů jsem tam nabloudil opravdu hodně, ale to bylo zejména z nejistoty, protože šlo o život v té době. Má logiku, že jsem nechtěl nazývat věci pravými jmény,“ vysvětlil Landa s tím, že toho na něj bylo moc.