Epidemie koronaviru sužuje Česko, stejně jako celý svět, již téměř rok. Přestože musí občané dodržovat nejrůznější vládní nařízení, která mají za cíl šíření viru zpomalit nebo ideálně úplně zastavit, na lepší zítřky úplně nesvítá.

Landa má plán

Zpěvák Daniel Landa podle webu iDNES.cz s vládními opatřeními dlouhodobě nesouhlasí, a proto se rozhodl sestavit s experty vlastní desetibodový plán, o němž si myslí, že Česko vyvede z krize. Landův tým tvoří vakcinolog Jiří Beran, imunolog Jaroslav Svoboda, proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík a také Radomil Bábek, předseda výboru podnikatelských odborů.

Plán o deseti bodech volá po tom, aby se děti rychle vrátily do škol, po otevření všech obchodů, hotelů, restaurací a dalších podniků. Samozřejmě ne jen tak. Vše má být totiž otevřeno za dodržení hygienických opatření a stanoveného počtu osob na metr čtvereční. Obnovený provoz žádají také pro divadla, kina a hudební kluby.

Pohyb bez roušky

O tom, že sport posiluje imunitu, není pochyb. Sportoviště jsou však zavřená a spousta lidí v obavách ani neopouští bydliště. Chybí jim tedy pohyb. Právě proto Landovi experti lidem doporučují více pohybu na čerstvém vzduchu bez roušky, čímž podle nich dochází ke zvýšení přirozené imunity.

Landův tým promluvil také o požadavku na otevření venkovních sportovišť, a to včetně lyžařských areálů.

Stát jako nepřítel občanů

Současná vládní nařízení Landa odsuzuje a spoustu z nich ani nechápe. Nechal se dokonce slyšet, že stát ubližuje dětem. „Zničíte jim imunitu. Děti se musí setkávat s viry, jinak si neutvoří přirozenou imunitu a nepřežijí. Stát se proměňuje v nepřítele občanů. Místo vysvětlování přichází jen represe,“ řekl pro výše uvedený web Landa.

Vakcinolog Jiří Beran zase vyjádřil nesouhlas s plošnými opatřeními. „Je to falešný pocit ochrany. Každý se musí chránit sám. Největší přenos nákazy mají v Česku na svědomí příbuzní. Nejdůležitější je dodržování 4R – ruce, roušky, rozestupy a rozum,“ nechal se podle iDnes slyšet Beran.

Kromě otevření obchodů a kulturních zařízení Landa ve svém desateru hovoří například také o samoléčbě nakažených či ochraně lidí z ohrožených skupin. Jestli si vláda z jeho plánu něco odnese, ukáže až čas.