Daniel Landa dorazil do sněmovny vysvětlovat petici Blanický manifest za svobodu 2020 a mimo jiné kriticky vystoupil proti koronavirovým omezením.

„Na jaře nikdo nic nevěděl. Všichni jsme se semkli, ukázali jsme, že je v nás obrovský potenciál. Šili jsme roušky, chodili pomáhat, podnikatelé nabízeli zboží zadarmo, heslem bylo ‚spolu to dáme‘ a nikdo neprotestoval. Dnes je to všechno pryč. Kvůli papalášství, bezohlednému, až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů posílenému katastrofickou komunikací se tento pocit důvěry a jednoty postupně vytratil,“ nešetřil zpěvák kritikou.

Landa mimo jiné poukázal na fakt, že nátlak k aplikaci vakcíny zasahuje do základních lidských práv.

„Zastavte už tyto pokusy na lidech. Soustřeďme se na ochranu rizikových skupin, soukromý sektor je určitě schopný i ochotný se zapojit a pružně státu vypomoci. Důrazně žádáme o právní záruku, že odmítnutí očkování nesmí být důvodem jakékoliv diskriminace, ani té skryté,“ vyzval Daniel Landa naši vládu.

Zpěvák zdůraznil, že neustálé změny v koronavirových opatřeních rozdělily národ na dvě skupiny. Dnes tu podle něj máme už tři. Jedním extrémem jsou „svědci covidoví“, druhým pak „popírači“ a zoufalá většina je uprostřed mezi nimi.

V neděli 10. ledna od 14 hodin se podle Landy uskuteční na Staroměstském náměstí manifestace občanů za rychlé otevření Česka.

Protestující požadují vznik platformy, kde vedle vládních odborníků zasednou i přední čeští nevyslyšení imunologové, epidemiologové a další lékařské kapacity, aby společně našli bezpečnou cestu k rychlému otevření Česka. Chtějí i záruku naprosto dobrovolné vakcinace. Bez výhod a nevýhod, otevřených nebo skrytých. Landův proslov ve sněmovně nezůstal bez odezvy, premiér Babiš na něj ihned reagoval.

„Očkování je dobrovolné. Nikdo nikoho nenutí,“ reagoval Andrej Babiš na vystoupení Daniela Landy. Zpěvák pak premiéra vyzval, aby dohlédl na dobrovolnost aplikace vakcíny. „Dohlédněte na to. Věřím, že to nezametete pod stůl, toto je prů*er,“ nebral si Landa servítky.

Cílem vlády je podle premiéra nedělat dvě kategorie občanů. Zopakoval, že proti koronaviru chtějí naočkovat alespoň šedesát procent občanů.

Landa už v loňském roce představil takzvaný Blanický manifest za svobodu 2020. „Znepokojeni sledujeme, jak se pojem svoboda doslova ztenčuje před očima a absolutní dominanci přebírá pojem kontrola. Tohle nepřipustíme,“ stojí v petici, kterou zpěvák představil už loni v létě a zatím ji podepsalo 17 046 občanů. Na svém Instagramu pak Landa pozval sledující na demonstraci s názvem Otevřeme Česko, která proběhne již tuto neděli na Staroměstském náměstí.