Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dana Medřická: Oba její synové dostali jméno Václav, lásku našla rok před smrtí

Dana Medřická
Dana Medřická
Zdroj: Facebook
Dana Medřická

Dana Medřická (†62) patřila mezi největší skvosty české kinematografie. Silná, odhodlaná, dravá, rozhodná, ale i citlivá a vnímavá. 

Paní herečka

V šesti letech navštívila divadlo a hned měla jasno, kam se její život bude ubírat. O kariéře herečky nepochybovala. Svým rozhodnutím způsobila velké pnutí mezi rodiči, protože otec byl zásadně proti a matka ji během studia na gymnáziu tajně podporovala. Vydupala si nástup na konzervatoř, ale nedokončila ji, protože ji zlákala nabídka angažmá brněnského divadla. Dotáhla to až na členku Národního divadla, pro které odehrála spoustu her. Nejúspěšnější z nich byla Kočičí hra a měla neuvěřitelných 403 repríz. Celý život dávala přednost divadlu před natáčením, i tak ale stihla ztvárnit na padesát filmových rolí. Za svoje výkony získala titul laureátky státní ceny za oddanost scéně Městských divadel pražských a ocenění zasloužilé umělkyně.

Vymodlené dítě

První manžel Dany Medřické herec a divadelní režisér Václav Vydra mladší byl starší o osmnáct let. Jejich lásce ale nic nebránilo a herečka ve svých 25 letech otěhotněla. Štěstí však trvalo pouhý rok, protože syn pojmenovaný po svém otci zemřel. V den, kdy svůj boj o život vzdal, Medřická stála na prknech divadla a zprávu se dozvěděla až po aplausu. S odchodem dítěte se nikdy nesmířila a její smutek prohluboval fakt, že nemohla dlouhé roky přijít znovu do jiného stavu. Po deseti letech se zadařilo a porodila vymodleného syna, kterému dala opět jméno Václav. Citrónek, jak mu přezdívala kvůli nezvladatelné chuti během těhotenství, se vydal ve šlépějích svých rodičů.

Konec

Svůj čas dělila poctivě mezi herectví a rodinu. Když v roce 1979 po vleklé nemoci zemřel její o osmnáct let starší manžel, byla v šoku, ale lásce se nebránila. Poslední rok života strávila po boku Španěla Artemia Precioso Ugarta. Ještě před svým odchodem svěřila tajemství hereckému kolegovi. Viktor Preiss byl tehdy o pár let starší než její syn. Požádala ho, aby byl Václavovi nablízku a pomáhal mu při cestě životem. Ten ho podpořil mimo jiné i při hercově rozhodnutí rozvést se a vzít si herečku Janu Bouškovou, se kterou je dodnes.

Dana Medřická zemřela 21. ledna 1983 ve věku 62 let na následky srdečního infarktu. Nikdo tomu nemohl uvěřit, její herečtí kolegové ani tehdy sedmadvacetiletý syn Václav.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky