Jana a její sestra Dana si už od dětství prošly hned několika tvrdými zkouškami. Sesterské pouto upevnil rozvod rodičů. Jejich maminka kvůli psychickému stavu po rozvodu skončila v invalidním důchodu.

Talentované sestry

Maminka dvou slečen byla odkázána na invalidní důchod a alimenty. Velmi brzy se tak o domácnost začaly starat Jana a Dana. „Měly jsme k večeři kolikrát jen suchý chleba s bílou kávou,“ vzpomínala pro iDNES Jana Hlaváčová. „Máma dělala na byťáku a vracela se večer domů unavená. O domácnost jsem se musela postarat se sestrou. Byla jsem starší, tak to byla moje zodpovědnost.“ V nejtěžších životních chvílích stály Jana a Dana vedle sebe. „Každá jsme úplně jiná. A to je asi ten důvod, proč si pořád tak dobře rozumíme,“ říkala Jana.

První světlé momenty přišly ve chvíli, kdy Jana začala zářit v divadle i ve filmu. Pro svou mladší sestru byla takovou inspirací, že se Daniela po gymnáziu přihlásila na divadelní fakultu. Jana začala mít o svou mladší sestru starosti. Rozdílné povahy značily především to, že každá bude stres z nejistého hereckého povolání snášet jinak. Nejúspěšnějším projektem pro Danu byla pohádka Tři oříšky pro popelku. Po velkolepém úspěchu se rozhodla stáhnout z filmové branže. „Praha a vše kolem už mě tak neuvěřitelně štvalo, že jsem si řekla: ‚Buď chceš žít, nebo půjdeš pod kytky!‘ A já pod kytičky ještě nechtěla, tak jsem v Praze zabodla prostě vidle a odstěhovala se do Mladé Boleslavi,“ vzpomínala Dana Hlaváčová na náročné období.

Život ve stínu

I když měly obě herečky velmi dobře rozjetou kariéru, nastal mezi nimi neznámý spor. Zatímco Jana Hlaváčová herectví obětovala vše, Dana se rozhodla pro zcela jiný život. Vzdálenost Prahy a Mladé Boleslavi není až tak velká, ale i tak se sestry nenavštěvovaly a to už pěknou řadu let. „Do Prahy nejezdím, ale s Janou si voláme,“ řekla pro Blesk před třinácti lety Dana Hlaváčová. Vztah sester se po čase nejspíš ještě zhoršil a přestaly komunikovat úplně. Dana se v roce 2019 neobjevila ani na pohřbu švagra Luďka Munzara. O dva roky později už Jana Hlaváčová přiznala, že o sestře nemá žádné zprávy.

Dana se od slavné herecké rodiny snažila držet co nejdál. Nasvědčuje tomu i fakt, že její dcera má jiné příjmení. „Mamka měla ten dobrej nápad, že jsem se vždycky jmenovala Matoušková, takže s Hlaváčovými si mě příliš nikdo nespojoval. Nebyla jsem oběť, ten chudák, kterého se všichni ptají, co mamka, co teta... Spousta lidí vůbec netušila, že k sobě patříme, což byla obrovská výhoda. Všechno jsem si měla možnost vyšlapat sama,“ uvedla dcera Dany Hlaváčové v televizním dokumentu Osudy hvězd.

Hvězdy pláčou

Zatím není jasné, zda se Dana na pohřbu své sestry ukáže. Nevydala ani žádné vyjádření, nesdílela žádnou vzpomínku. Na herečku ovšem vzpomíná celý český showbyznys. „Byla to jedna z nejlepších hereček vůbec. Zásadní vzpomínka pro mě je moment, když jsme se poprvé setkali ve Snídani s Novou v roce 1996, kde byla našim hostem spolu s Luďkem Munzarem. Musím říct, že nás drželi svým smíchem a humorem, protože to bylo jedno z našich prvních vysílání,“ prozradil pro Kafe.cz moderátor Jan Musil.

Související články