Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dana Hlaváčová, Dora z Popelky, a méně slavná sestra Jany, na film zanevřela

Dana Hlaváčová jako Dora v pohádce Tři oříšky pro Popelku
Dana Hlaváčová jako Dora v pohádce Tři oříšky pro Popelku
Zdroj: Filmová databáze, IMDB
Dana Hlaváčová jako Dora v pohádce Tři oříšky pro Popelku

O role rozmazlených ošklivých sester nebývá zrovna rvačka. Sám režisér Václav Vorlíček byl překvapen, s jakým poklidem Dana Hlaváčová přijala roli Dory v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Neurazila se. Před kameru se postavila s naprostou přirozeností, i když už byla v šestém měsíci těhotenství.

Dana Hlaváčová vždycky žila ve stínu své slavnější sestry Jany. Druhé housle hrála i v milované pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde ji pro změnu zastínila sestra filmová, Libuše Šafránková. Tak to zkrátka bylo ve scénáři a Danu si měli diváci navždy zapamatovat jako "tu ošklivou a zlou".

Dana Hlaváčová přitom vůbec nebyla ošklivá, a dokonce si v mládí v jedné televizní pohádce zahrála i princeznu. Pohádka se jmenovala O princezně, která pořád vařila, a ačkoli si už na ni asi mnoho lidí nepamatuje, šlo o příjemný příběh, ve kterém se královská dcera představila jako sympaťačka, jež se namísto princeznovského fintění snaží dělat něco užitečného. V podání Dany Hlaváčové nebyla přímo krásná, ale působila roztomile.

Na určité role musí mít herečka nejen vzhled, ale i náturu. Dana Hlaváčová rozhodně není křehkou vázičkou na jednu květinku, ale rázná žena činu, která se nerozpakuje svou mluvu proložit nevybíravými výrazy. Na Doru se tedy hodila a vůbec ji nenapadlo na jemnější a obdivovanější Šafránkovou žárlit.

Naopak, při natáčení se skamarádily a protrpěly spolu úmorné cesty z Prahy do Německa. Pro Danu to bylo tím horší, že byla už šest měsíců v jiném stavu. Přesto své scény odehrála s plnou parou, jen při pádu do rybníka ji musela nahradit kaskadérka, aby neprochladla.

Dana nikdy nezáviděla ani své úspěšnější sestře Janě Hlaváčové. Herečkou totiž vlastně vůbec nechtěla být, lákala ji matematika. Svět divadla a filmu ji však nečekaně semlel a v branži už zůstala. Další výrazné filmové role sice už nevytvořila, ale o práci nouzi neměla. Naopak, byla tak vytížená, že na konci 90. let dala kariéře sbohem a přestěhovala se z Prahy za dcerou do Mladé Boleslavi, kde našla konečně klid.

"Chci ještě žít, a ne se udřít. A tak jsem v Praze zabodla vidle a odstěhovala se," vysvětlila herečka, která letos v červnu oslaví 75. narozeniny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky