Přestože je již dámou v letech, vypadá na veřejnosti Dana Batulková pokaždé krásně a upraveně. Na rozdíl od řady žen, které se s přibývajícími roky odmítají smířit, z nich umí oblíbená herečka vytěžit maximum a proto pokaždé působí velmi žensky. Šmrnc jí zkrátka rozhodně nechybí. 

Jejími kosmetickými zvyklostmi by se přitom mohla nejedna žena inspirovat. S make upem se to totiž snaží nepřehánět. “V kosmetice a zvlášť při líčení se držím hesla, že méně znamená více. Líčím se jen velmi jemně. Stíny nepoužívám vůbec, protože zdůrazňují unavené oči, ale nebojím se výrazných a tmavých rtěnek. O to víc si dopřávám kvalitní krémy,” prozradila Dana Batulková pro titul Blesk pro ženy. 

Ovocné kyseliny jsou zázrak

“Podle mne je potřeba se o pleť, zvlášť starší, dobře starat. Nechala jsem si doporučit kamarádkou, která je kožní lékařka, krémy s ovocnými kyselinami, které dobře hydratují moji unavenou pleť,” dodala s úsměvem sympatická herečka.

Že ovocné kyseliny mohou s pletí udělat doslova divy, věděly už naše babičky. Proto v řadě jejich domácích fíglů ovoce rovněž figuruje. K vybělení stařeckých skvrn se například používal citron namočený do jablečného octa. Po nanasení na skvrnu jej bylo třeba nechat zhruba čtvrt hodiny působit a poté omýt. Po určité době používání skvrny bledly nebo docela zmizely. Jedná se v zásadě o domácí formu chemického peelingu, s jeho použitím je ale třeba být obezřetný. Při jakékoli reakci je nezbytné umýt ovocnou šťávu z pleti dříve. 

Podobně se užívala také cibulová pasta. Na kaši rozmělněná bílá cibule se opět doplnila octem a nanášela na pleť. Na čtvrt hodiny si jej naše babičky nanášely ráno i večer, a to po dobu zhruba tří měsíců. Je vhodné tuto proceduru absolvovat spíše v zimě - v kombinaci se slunečním světlem by mohlo dojít k nečekané kožní reakci. 

Dobrou kosmetiku najde člověk v kuchyni

Další údajně velmi účinnou potravinou je podmáslí s pár kapkami rajčatové šťávy. Vatovým tamponem by se tato směs měla nanést na pleť a nechat působit. Po deseti minutách se obvykle dostaví lehké olupování kůže jako při chemickém peelingu. Při častějším opakováním nebudou mít skvrny a další nedokonalosti žádnou šanci - alespoň tedy podle moudrosti našich předků. 

Původcem stařeckých skvrn, známých také jako lentigo senilis nebo sluneční lentigo, je dlouhodobá expozice slunečnímu záření. Sluneční paprsky mohou způsobit přehnanou produkci melaninu, pigmentu odpovědného za barvu kůže, což vede k tvorbě tmavých skvrn. Další faktory, jako genetika a stárnutí, mohou též hrát roli v jejich vzniku. Prevence spočívá v ochraně kůže před slunečním zářením pomocí opalovacích prostředků a omezení dlouhodobé expozice slunci.

Související články