Přestože jeho tvář možná nezná úplně každý, jeho hlas by spolehlivě poznalo i malé dítě. Herec a dabér Dalimil Klapka ztvárnil během svého života mnoho filmových i divadelních rolí, aktivní ale i do vysokého věku zůstával hlavně v oblasti dabingu. V posledních letech svého života ovšem čelil několika zdravotním komplikacím, k čemuž navíc podle webu Novinky sváděl boj se zákeřnou rakovinou. A svůj boj nakonec v úterý 14. června prohrál.

Nezaměnitelný hlas

Dalimil Klapka se narodil v Praze 22. května 1933. V roce 1957 absolvoval DAMU a naplno se vrhnul do divadelního světa. Před kamerou se objevil poprvé v roce 1960 v pohádce Bajaja. Věnoval se převážně televizní tvorbě a následně vstoupil i do světa dabingu. Mezi nejznámější postavy, kterým během své dlouholeté kariéry propůjčil svůj všem dobře známý hlas, patří například detektiv Colombo či děda Abraham Simpson ze seriálu Simpsonovi.

Mimo dabingu se v posledních letech svého života věnoval i milovanému divadlu. Od roku 2005 působil v Divadle Na Fidlovačce, a to už do roku 2017, kdy si zahrál svou poslední roli, kterou byla úloha Milionáře v muzikálu Sugar. Následně musel divadlo opustit kvůli rozvíjejícím se zdravotním problémům.

Výjimečný člověk

Zpráva o smrti Dalimila Klapky zasáhla nejen jeho fanoušky, ale také jeho kolegy a pochopitelně blízké. Na sociální síti na herce a dabéra zavzpomínala například Iva Pazderková. „Nejdražší Dalimile, děkuji ti za to, že jsem mohla několik let s tebou stávat na jevišti. Za tvoje gentlemanství, zájem, povídání v klubu, tvůj nikdy nemizící úsměv, chytrý smysl pro humor, za tvoje umění, jehož být svědkem takhle zblízka bylo krásné. Byl jsi naprosto výjimečný člověk a umělec. Nikdy nezapomenu. Odpočívej v pokoji,” napsala herečka. „Ach jo,” okomentovala s červeným srdcem příspěvek Dagmar Havlová.

A lítost vyjádřil i jeho kolega Jiří Lábus, který v seriálu Simpsonovi dabuje Marge. „To mě moc mrzí. Znal jsem ho ale spíš jen z dabingu, byl to profesionál,” nechal se slyšet pro eXtra.cz. Dalimil Klapka byl nesmírně oblíbeným a talentovaným člověkem, jehož odchod do divadelního nebe znamená velkou ztrátu. Jeho nezapomenutelné role ale budou žít už navždy.

Související články