Jak se svěřil pro Kafe.cz, naštěstí jen nakrátko a momentálně je fit a jede dál. Před pár dny se v dobrém rozmaru a s úsměvem zhostil role kmotra knihy své kamarádky, spisovatelky Markéty Harasimové s názvem Gaslighter a po splnění zmíněného poslání nám prozradil něco ze svých plánů.

„Na úvod jen trochu k oné zmíněné zdravotní komplikaci. Prostě a jednoduše jsem se po zmíněném koncertu nachladil, nemohl zpívat a nezbylo, než zrušit jeden jediný koncert z plánované šňůry, a to konkrétně v Banské Bystrici. A když už jsem byl na chvíli mimo hru, navštívil jsem také preventivně motolskou nemocnici, aby se mi odborníci mrkli po třiceti letech na hlasivky. Když je prostudovali, sdělili mi, že jsou v pořádku a jen mi nedělá dobře lehčí zahlenění. To jsem ale už úspěšně zdolal, jsem fit a těším se opět na koncerty a setkání s přáteli a příznivci,“ uvedl svůj momentální zdravotní stav na pravou míru Dalibor.

Jahodový koktejl si Janda zamiloval

Jedenadvacátého března jste oficiálně oslavil sedmdesátku a rozjel turné. Ovšem ještě jedno jubileum se váže k letošnímu roku. Před čtyřiceti lety vyšla vaše vůbec první životní pěvecká „pecka“, písnička s názvem Jahodový koktejl. Mrkněme ještě trošku do historie. Údajně se prý zrodila v hospodě­?

„No to máte fakt pravdu. Ale nebylo to v hospodě, ale v takovém dnes už neexistujícím bufetu s názvem Koruna, kde dělávali oblíbený a dost vyhlášený gulášek. A také míchali mimo jiné i onen nápoj - jahodový koktejl. Já byl tehdy docela na sladké, tak jsem si ho samozřejmě dal. No a večer jsem volal kamarádu textaři Honzovi Krůtovi, popovídali jsme a on mi na mé mlsání řekl: „Hele, člověče, když ti to tak chutnalo, tak jedna písnička, co dáváme do kupy by se mohla jmenovat Jahodový koktejl,“ a když jsem nic nenamítal, bylo vymalováno. A je fakt, že to byla moje první oficiální písnička v životě spáchaná pro posluchače,“ s úsměvem prozradil zpěvák.

Vraťme se do současnosti. Za letošek, jak jsme spočítali, máte za sebou kolem čtyřicítky koncertů a řadu dalších chystáte. Není to tak trochu honička, co na to říkají fyzické síly?

Chuť mít nové koníčky ho neopouští

„Jsou vcelku v pohodě. Já jsem si dal za úkol se nehuntovat. Doktor říkal, abych se šetřil, vzal jsem si to k srdci a po každém koncertu si dám volno, užiju si klídeček, ovšem jak se blíží vystoupení, tak přijde i těšení. Mám rád, když na koncertech je veselo, lidi si se mnou zpívají a bavíme se prostě všichni. A to je hlavně pro dušičku balzám. No a síly nabírám i na zahradě. Jsem pěstitel všeho možného a momentálně zazimovávám vše, co by chladem trpělo. To je takový aktivní relax. No a ještě jsem vydal i knížku, katalog střeleckých medailí rakouské monarchie. To mne docela dost bavilo, a jelikož už mám i něco za sebou, mohly by případně s někým ve spolupráci vyjít i jakési mé memoáry. V době covidu jsem si pro sebe sepsal takovou vlastní kroniku, takže se uvidí, ovšem mám za to, že na nějaké paměti mám ve svém věku ještě čas. Nechme to zatím ještě v oblasti sci-fi,“ dodal tradičním úsměvem Dalibor Janda.

Související články