Rozhovor s Daliborem Gondíkem: Tanec je náročnější než běhání

Dalibor Gondík a jeho taneční partnerka Alice Stodůlková

Když jsem mu položila otázku, kdy se vlastně naučil tancovat, pobavilo ho to: „Vy jste vtipná, já se to ještě pořád nenaučil.“ Pak ale trochu zvážněl: „Na konzervatoři jsme samozřejmě měli jako jeden z předmětů tanec, ale to se absolutně nedá srovnávat s tím, co jsem dělal ve StarDance.“

Chodil jste do tanečních?

Ano. V Sokolově, během školy. Ale moc mi to nešlo.

Měl jste předem vyhlédnutou partnerku?

Na partnerky v tanečních si moc nepamatuji, spíš na mě vždycky nějaká zbyla. Nebyl jsem nikdy moc průbojný a už vůbec ne v seznamování s děvčaty. To mi nikdy nešlo.

Tančíte rád i ve volném čase, třeba na plesech?

Ne. Vůbec. Na plesy se dostavuji zásadně a vždy pouze jako účinkující. Buď jako moderátor, nebo jako bubeník našeho BigBandu.

Co pro vás tanec vlastně znamená?

V poslední době absolutní změnu života, radost z pohybu, touhu se něco nového naučit a zároveň ladnost a energii dosud nepoznanou. Přiznávám, je to vážně nádhera.

Myslíte, že mají tanec a váš oblíbený běh, něco společného?

Vůbec nic. Snad jen pot stékající po těle. Náročnější je stoprocentně tanec. V běhu jsem už doma několik let, je to takový pravidelný, až jemný pohyb. Při tanci zapojuji svaly, o kterých jsem donedávna nevěděl. Navíc trénujeme denně. Kolik hodin, už ani nevím. Ale vynechat se nevyplácí, musíte furt.

Jak často chodíte běhat a jak dlouhé trasy?

Denně, každé ráno, i před tanečním tréninkem. Trasy střídám, každý den jsou jiné. Kopce, schody, rovinky, centrum Prahy… Prostě, kam potřebuji doběhnout do práce. Denně uběhnu kolem deseti až třinácti kilometrů, měsíčně to dá tři sta až čtyři sta.

Musel jste nějak kvůli větší fyzické zátěži upravit jídelníček?

Ani ne, je to pořád stejné. Našel jsem si senzační novou vegan-vegetariánskou restauraci v blízkosti České televize. Je skvělá. Jídlo beru i domů a rodině chutná. Tedy občas.

Co říkala rodina na vaše taneční tréninky?

Moje rodina je za těch dvaadvacet let, co existuje, docela otrlá. Zároveň je velmi tolerantní. Theodorovi je skoro osmnáct a zažil toho se mnou už dost a manželka Markéta žije život s cirkusákem také dlouho. Od začátku je zvyklá. Brala si herce a už tenkrát byl ten zápřah enormní. Je to prostě styl našeho života, denně se zkouší i v divadle.

Jste spíš typ, co s chladným počasím zaleze pod deku a čte si, nebo vyráží ven na výlety, protože je všude míň turistů?

To nesouvisí s turisty. Mám chladné počasí rád. Žiju rád venku, chodím na procházky nebo lyžuju. Ano také jsem rád u knihy, i když ne, že bych se schovával zrovna pod deku. Ale doma ji máme, to se nebojte.

Vy a vaše sestra Adéla máte společný smysl pro humor. Myslíte, že se váš vztah s léty mění, nebo dokonce prohlubuje?

Je čím dál silnější a kvalitnější. Nedávno jsme spolu po delším čase moderovali obrovskou akci v Ostravě a fungovalo to tak nádherně, že mi je vlastně líto, že spolu zase něco neděláme. Nemusíme si nic říkat a funguje to samo. Na jevišti a kdekoli jinde v soukromém životě. Bez ranního hodinového telefonátu s Aduš během mého běhu, si snad už dopoledne neumím představit.

Čemu jste se v poslední době nejvíc zasmál?

Asi nejvíc včera videozáznamu mé samby s Alicí Stodůlkou z tréninku. Tři měsíce práce a výsledek je tak legrační, že to snad ani není možný. Myslel jsem si, že už aspoň NĚCO ovládám. Ale bylo to děsivé. Nejdřív jsem se smál, pak se mi chtělo plakat.

Jak jste prožíval Vánoce?

Vánoce jsou pro mě cílovou stanicí roku, zároveň startem toho dalšího. Jsou nejkrásnějším obdobím. Miluju Adventy, těším se na kapra a na společný čas rodiny u stromečku.

Dalibor se synem Theodorem

Dalibor Gondík (48)

Je to renesanční člověk, nejenže moderuje, hraje a muzicíruje, ale taky rád závodí v autě a běhá. Když se prý dozvěděl, že s ním počítají ve StarDance, volal své sestře Adéle, jestli to má vzít. Ta se vyjádřila jasně – „Doufám, žes neodmítl!“ Jsou si velmi blízcí a kromě pokrevního vztahu je spojuje i jiskřivý smysl pro humor. Dalibor je ženatý, s manželkou Markétou mají syna Thedodora.

Klára Mandhausová pro DENÍK ŽENY

Článek vyšel v MAGAZÍNU ŽENY - měsíčníku, který každý poslední čtvrtek v měsíci obdrží všichni čtenáři Deníku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky