Dagmar Patrasová pochází z umělecké rodiny. Je nejmladší ze tří dětí sólisty České filharmonie a profesora hudební fakulty AMU Karla Patrase a zpěvačky Československého filharmonického sboru Věry Patrasové.

Zatímco její dva starší sourozenci se o uměleckou dráhu nijak zvlášť nezajímali, Dagmar se od dětství cílevědomě připravovala na uměleckou dráhu.

Pod vedením Jiřiny Steimarové hrála v dramatickém kroužku, učila se hrát na klavír a zpívala také Kühnově dětském sboru.

Po základní škole vedla její cesta na Státní konzervatoř v Praze, kde vystudovala hudebně-dramatické oddělení, kde si k pianu přidala ještě kytaru.

Už v průběhu studií začala Patrasová hrát v Semaforu, kde později získala stálé angažmá. Účinkovala v dnes již legendárních představeních Smutek bláznivých panen, Kytice, Vetešník nebo Sladký život blázna Vincka a v 70. letech se začala objevovat i v televizi.

V roce 1979 se pak odehrálo pro zpěvačku osudové setkání – spolu s Janu Nagyovou si zahrála jednu z dvojice zavražděných dívek v kriminálce Smrt Stopařek.

Díky své kráse a hereckému talentu zaujala vzápětí tvůrce seriálu Arabela, kde získala jednu z vedlejších rolí.

Seriál přinesl Patrasové obrovskou popularitu a začala dostávat jednu nabídku za druhou. Ve druhé polovině osmdesátých let nasměrovala Dagmar svou práci do oblasti tvorby pro děti.

O rozvod nikdy nepožádala

Jako první nazpívala desku Pasu, pasu, písničky, kterou natočila na popud svého manžela Felixe Slováčka. Z této desky vzešla také známá píseň Chytila jsem na pasece žížalu, přičemž žížala Julie se stala maskotem Patrasové i jejích představení. Odtud se posunula sympatická černovláska k moderování populárního nedělního pořadu Studio kamarád.

Kvůli vytíženosti v televizi nakonec opustila v roce 1987 divadelní angažmá v Semaforu a od té doby působila na volné noze.

Manželem Dagmar Patrasové je od roku 1983 významný hudebník a multiinstrumentalista Felix Slováček, se kterým mají dvě společné děti, syna Felixe a dceru Annu. I když neměla nikdy umělkyně o nápadníky nouzi, právě Felix jí zcela učaroval a rozhodla se za něho provdat.

Vztah se záletným muzikantem ovšem nebyl nikdy pro zpěvačku a herečku zrovna procházkou růžovým sadem.

Felix Slováček dlouhých sedm let svou manželku podváděl s malířkou Lucií Gelemovou. Patrasová ale přesto nepodala žádost o rozvod, což se jí vyplatilo, jelikož se jí v roce 2022 muž vrátil domů a vztah s milenkou nadobro ukončil.

Související články