Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dagmar Havlová na začátku vztahu s Havlem prožila trápení. Vydržela kvůli lásce

Václav Havel a Dagmar Havlová
Václav Havel a Dagmar Havlová
Zdroj: Profimedia
Václav Havel a Dagmar Havlová

První český prezident Václav Havel měl vždy slabost pro ženy. Jen dvě z nich jej ale dokázaly okouzlit natolik, že si je vzal. První byla Olga Havlová. Jejich manželství mělo ovšem od idylky poměrně dost daleko. I proto se ostatně zamiloval do herečky Dagmar Veškrnové, kterou si posléze vzal. Olga totiž nechtěla, aby byl sám. 

Nikdy nebylo žádným tajemstvím, že si Václav Havel užíval přízně žen a své první manželce Olze nebyl nijak zvlášť věrný. A sama Olga o tom věděla a románky mu tolerovala. „Na Václavovi není nejstrašnější, že má svoje ženský, ale že mi o nich musí hned povědět,” svěřila se kdysi podle Aha! Olga Havlová. Jejich vztah byl tak pro veřejnost zvláštní. I přes různé problémy se ale milovali. 

Okouzlující herečka

Havlovy románky ale nikdy nebyly nijak vážné. Až do doby, než se na večírku v divadle Semafor seznámil s okouzlující herečkou Dagmar Veškrnovou. Představil je Jiří Suchý. A Havlovi se ihned v očích objevila jiskra. Havel svou manželku však nechtěl opouštět, a tak s Veškrnovou nemohl udržovat oficiální vztah. Pak ale zasáhla krutá ruka osudu. Olga Havlová onemocněla a její stav byl velmi vážný. 

Nechtěla, aby byl manžel sám

Olga Havlová si sama dobře uvědomovala, že se její zdravotní stav zhoršuje a že jí už nezbývá mnoho dní. A myslela přitom hlavně na manžela. Nechtěla totiž, aby po její smrti zůstal sám, a přála si, aby se znovu naplno zamiloval a měl po svém boku milující ženu. A tak se po smrti Olgy Havlové Václav Havel s Dagmar Veškrnovou oženil. Veřejnost se na dvojici ovšem dívala skrz prsty. 

„Nastoupila jsem po velmi oblíbené paní Olze na její místo. A to lidi nadzdvihlo ze židle, ale zároveň si asi neuvědomili, že člověku je smutno o samotě a padesátiletý člověk ještě chce žít s láskou. Láska je dar a je zázrak, když nás potká,” prohlásila před lety podle Blesku Dagmar Havlová v jednom dokumentu.

„Napřed jsem to považovala za nespravedlivé a velkou křivdu, hrozně jsem se tím trápila a nespala jsem,” popsala herečka své těžké chvíle. Nakonec si na ni ale všichni zvykli a přijmuli ji jako svou první dámu a nástupkyni Olgy Havlové. 

Po skončení prezidentského období se ale Dagmar Havlové ulevilo. Sám její manžel tvrdil, že role první dámy pro ni nebyla zcela naplňující. Následně s manželem žili poklidným životem až do roku 2011, kdy Václav Havel zemřel. Jeho manželka byla po jeho boku až do poslední chvíle. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky