Svou první lásku potkala Dáša ještě pod dívčím příjmením Veškrnová, ještě prakticky jako dítě. Radvíta Nováka potkala na základní škole. Bylo jí teprve čtrnáct let, když se mezi nimi objevilo vzájemné škádlení. 

Seděli spolu tehdy v lavici a herečka vzpomíná, že budoucího muže bodla do ruky kružítkem, protože od ní opisoval. Dohromady se dali ale teprve v době, kdy studovali na JAMU. 

Krátce po škole se dvojice vzala a narodila se jim společná dcera Nina. Láska jim nakonec nevydržela a po pěti letech se opět rozváděli, přátelé zůstali ale až do Novákovy smrti a byla to právě jeho bývalá žena, kdo seděl u jeho smrtelné postele. 

Vašinka jí utekl s mužem

Dalším osudovým mužem Dagmar Havlové se stal herec Marcel Vašinka. Ten jí ale připravil skutečně nepříjemné překvapení. Po čase jí totiž byl nevěrný, a aby toho nebylo málo, nevěry se dopustil s mužem. 

“Že jsem homosexuál, jsem si uvědomil v době, kdy jsem chodil s Dášou Veškrnovou. Ona byla natolik vášnivá, že jsem jí vůbec nestačil. A tam jsem pochopil, že to bude asi i tím, že mě vlastně víc zajímají muži,“ prozradil Vašinka po letech pro pořad 13. Komnata.

Když se jí její partner přiznal, vzala to prý Dagmar Havlová jako dáma a Marcelu Vašinkovi odpustila. I po rozchodu s ním má i nadále pěkný vztah a dobře ví, že v jeho rodině má dveře navždy otevřené. 

Přiznala ženatého milence

Než se Dagmar Havlová seznámila s budoucím českým prezidentem Václavem Havlem, prožila ještě intenzivní románek s pomocným režisérem Jiřím Ostrým. S tím se znala od té doby, co společně pracovali na seriálu Chobotnice z II. patra. O jejich vztahu, stejně jako o tom, že spolu oslavili například Vánoce, se letmo zmínila již v minulosti. 

Teprve po čase ale přiznala, že Ostrý, který před několika dny zemřel, byl v době jejich vztahu ženatý. Jeho manželka Jana Ostrá byla baletkou Československé televize. Tento fakt byl pravděpodobně jedním z důvodů, proč ani tato láska Dagmar Havlové nevyšla. 

Když se později potkala s Václavem Havlem, vztah nějakou dobu tajili. Bylo to totiž poměrně krátce po smrti prezidentovy první manželky Olgy Havlové, která byla nesmírně populární. Část veřejnosti se tak domnívala, že se s novou partnerkou hlava státu scházela ještě před smrtí své první choti. 

O Václava Havla se starala do poslední chvíle

Přerod z herečky v první dámu byl pro ni nejprve velmi těžký. Byla totiž z divadla zvyklá být bezprostřední a plná emocí, najednou ale musela vystupovat umírněně a důstojně. Nakonec si ale cestu do srdcí Čechů přece jen našla. 

Fanoušci si na ní cenili zejména toho, jak obětavě pečovala o svého muže Václava Havla, se kterým to vzhledem k jeho komplikované povaze nebylo vždy právě jednoduché a ke konci života ho navíc sužovaly všemožné zdravotní neduhy. 

Poté, co mandát jejího muže skončil, se v roce 2006 opět vrátila k herectví. Od té doby hraje v Divadle Na Vinohradech. Poté, co první český prezident v roce 2011 zemřel, se po jejím boku minimálně oficiálně žádný nový muž neobjevil, což je možná škoda. I ve svých jednasedmdesáti letech totiž Dagmar Havlová vypadá výborně.

Související články