Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

První reakce Dagmar Havlové na film Havel byla rozporuplná, nyní má jasno

Viktor Dvořák jako Václav Havel
Viktor Dvořák jako Václav Havel
Zdroj: Profimedia
Viktor Dvořák jako Václav Havel

23. července 2020 spatřil světlo světa film Havel. Snímek ukazuje život prezidenta Václava Havla (†75) mezi roky 1968 a 1989, soustředí se na jeho milostný život a nezdolnou snahu vybojovat pravdu. Jeho druhá žena ale z nového filmu zprvu nebyla nadšená. 

Šance 

Film Havel je konečně v kinech. Po sérii vedlejších a nenápadných rolí dostal jedinečnou příležitost herec Viktor Dvořák (40). Na velkou roli stále čekal. Při konkurzu, kde prošel kamerovými zkouškami a získal si sympatie režiséra, byl nervózní. Nechtěl Václava Havla parodovat, ale musel hrát věrohodně a odhalit všechny detaily a drobné výstřednosti, které k prezidentovi patřily. Podoba se nedá popřít, ale zaujal i svou povahou "ublíženého ňoumy" a schopností našlapovat a být lidský a zároveň suverén. 

Několik měsíců trénoval intonaci, způsob řeči, mimiku a gesta. Dřel a chtěl být dokonalý. Velkou trému cítil herec i proto, že je Havlovým skalním obdivovatelem a nechtěl šanci, která přichází jen jednou za život, zahodit. 

Kritika předem 

Ve filmu se objeví spousta českých hvězd - Aňa Geislerová (44) v roli Olgy Havlové nebo Martin Hofmann (42) jako Pavel Landovský. Film sahá až do roku 1989 a Dagmar Havlová (67), která se za Havla provdala v roce 1997, měla k jeho zpracování velké výhrady. O smíšených pocitech se nebála dát vědět na sociálních sítích. Při zběžném čtení první verze scénáře si uvědomovala rozpory a nereálnost jednotlivých příběhů. Koncept, který jí předal sám Slávek Horák (45), se jí nezamlouval. Z konečného výsledku je ale nadšená. Velkou měrou k tomu přispěly excelentní výkony herců a jedinečný rukopis režiséra. 

„Byla jsem dojatá. Všechno, co jsem nemohla prožít a co znám z Vaškova vyprávění, se odehrávalo na plátně. Plnokrevný příběh. Zítra ho uvidím znovu. Běžte se podívat, stojí to za to. Film se jmenuje Havel,“ zakončila svůj status na sociálních sítích, který neměl s původním vyjádřením nic společného. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky