Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Cyklista Kristián Hynek: Z FAMU na mistrovství

Zdroj:

S kolem se dal dohromady jako kluk, ale závodit na něm začal později, než je v profesionálním sportu běžné. Přesto se stal díky kolu – a s ním – mistrem Evropy. Před pár týdny urazil 105 km na horském za 3 hod. 57 min. Cyklista Kristián Hynek (32), nenápadný milý dříč, to vzal přes amatéřinu výš.

„Úžasné! Cítil jsem, že by zlato mohlo vyjít, ale trochu mě znervózňovalo, že mě po prvenství v Alpentour Trophy v Rakousku stavěli do role favorita. To těší, ale zneklidní,“ připouští majitel titulu mistra Evropy, dvojnásobný mistr republiky v půlmaratonu, vicemistr ČR v XC atd. Dnes jeho cyklovášeň působí normálně, ovšem ještě před pár lety byl v pedálech pro okolí exot.

„Studoval jsem FAMU, kde se objevují spíš typy kavárenské, filozofickyhloubavé… Málokdo je víc směrovaný na sport. Což neříkám ve zlém, tak to je,“ směje se Kristián Hynek. Řadu spolužáků děsil tím, že mezi přednáškami jel trénovat na kole. Oni vypili pár káv, on si střihnul pár kilometrů. Brali ho. Na katedře měl dokonce spřízněnce: golfisty a surfaře.

Válka genů

„Bavila mě ekonomie a matika, chtěl jsem cílit vzdělání tím směrem, na druhé straně se ve mně s technickými geny rvaly ty umělecké po otci a mámě: kameramanovi a herečce,“ říká u sklenice birellu. Spojil svět čísel a umění: vystudoval filmovouprodukci.

„Sport,“ krčí rameny s tím, že ho roku 2008 nabral při jízdě motorkář, byl pár dnů před účastí na Světovém poháru ve Velké Británii vyautován. Akorát dosáhl životních výkonnostních testů! Návrat byl tíživý hlavně psychicky. Rok poté si při pádu utrhl vazy v kotníku. Chtěl s kolem praštit...

„Nácvik pádů? Něco dá zkušenost, něco instinkt. Tratě máme nebezpečné, pro běžné smrtelníky často nesjízdné, myslet na pády dopředu by mě brzdilo. Stal bych se náchylnější dělat chybu, přesto riziko vyhodnocuju.“ Tak kopce? „Výjezdy jsou má doména, ve sjezdech spíš ztrácím.“ Nejvýš vydupal na obávaný Passo Stelvio (2 757 m n. m.).

Rodina a sny

Podniká, má distribuční společnost s high-endovými cyklokomponenty, a hlavně žije s přítelkyní Šárkou. „Dovolená na kole se Šárou? Moc ne. Ona je zlatá a chápe, že léto je pro mě tréninkové a závodní, tak se umí zabavit beze mne. Na podzim jí to vynahrazuju.“ Ten letošní jim v domácnosti přibude jiný stroj. Kočárek!

„Hrozně se těším, ale přiznám, že si to přesně neumím představit,“ říká Kristián, který až „došlape“, míní se vracet na místa, jež po světě viděl, ale díky své rychlosti nepoznal. „Postupně, teď se cyklistikou živím, v říjnu mě čeká mistrovství světa, a hlavně v září to nejlepší. Mimčo!“ uzavírá s radostí kliďas.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky