Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Což takhle dát si špenát: Sovák musel zkonzumovat při natáčení zkažený špenát

Rozpočet filmu se kvůli všem okolnostem vyšplhal nakonec na 5 miliónů korun
Rozpočet filmu se kvůli všem okolnostem vyšplhal nakonec na 5 miliónů korun
Zdroj: Profimedia.cz

Režisér Václav Vorlíček možná ani netušil, jak stále aktuální bude jeho snímek o omlazování nebo bleskurychlém stárnutí. Autoři za tímto účelem nevymysleli žádné sociální aplikace, filtry a plastickou chirurgii, ale použili přístroj pro regeneraci starých dojnic a zelený a zdravý špenát.

Špenát dal také legendárnímu herci Jiřímu Sovákovi pěkně zabrat. Scéna, v níž se cpe vepřovým, knedlíkem a špenátem se nedotočila a musela se opakovat další den. Několik talířů se schovalo do ledniček, kde měly přečkat noc. Ledničky však z neznámých důvodů nechladily, čehož si nikdo nevšiml a talíře se i s pokrmem nachystaly před herce. Jakmile klapla klapka, Sovák se pustil do jídla a protočily se mu zorničky. Přes noc špenát zkysl a chutnal odporně. Podle štábu však záběr nezkazil, jedl ho dál a huhlal a nadvál. Druhý den měl prý strevní problémy, ale nezabránilo mu to v natáčení.

Režisér Václav Vorlíček možná ani netušil, jak stále aktuální bude jeho snímek o omlazování nebo bleskurychlém stárnutí Režisér Václav Vorlíček možná ani netušil, jak stále aktuální bude jeho snímek o omlazování nebo bleskurychlém stárnutí Zdroj: Profimedia.cz

Lépe na tom byla Iva Janžurová, která se v negližé válela po stolech v hotelové restauraci a měla ztvárnit batole v ženském těle. Sladké měla ráda, a tak uvítala, že ho může tímto nezvyklým způsobem ochutnat. Režisér se ale bál, aby scéna nevyzněla nevhodným dojmem se sexuálním podtextem a přemýšlel, jak herečku vést. Vladimír Menšík mu nakonec dal návrh, aby dal Janžurové absolutní volnost improvizace. Ta si vzpomněla na své malé dcery a do scény se pustila s pravou vervou.

První klapka zahájila natáčení 24. června 1976, měsíc po schválení scénáře. Celkový rozpočet byl odsouhlasen ve výši 4 820 000 Kč a jeho podstatnou část tvořily hlavně dekorace. Natáčení v reálných prostorách hotelu nebo laboratoře nebylo možné, a tak byli povoláni řemeslníci. Místo plánovaných 48 dnů však pracovali 71 dnů. Herci na dekorace čekali a musely jim být proplaceny přesčasy. Rozpočet se nakonec vyšplhal na 5 miliónů korun, což bylo na tehdejší poměry opravdu hodně peněz.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky