Na pracovišti všichni v respirátoru

Už od 25. října platí nové nařízení vlády, podle kterého musí lidé nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jedinou výjimkou budou situace, kdy lidé budou v kanceláři sedět sami. Jakmile ale do místnosti vejde někdo další, už si všichni musí nasadit respirátor. V současné době jsou ochranné pomůcky dýchacích cest povinné například v obchodech a veřejné dopravě.

Kontroly hostů v restauracích

Další změny se budou od 1. listopadu týkat návštěv restaurací, jejichž personál bude muset kontrolovat bezinfekčnost u hostů. K tomu nebude docházet přímo u vchodu, ale ve chvíli, kdy se lidé usadí ke stolu. Zákazníci se pak budou muset prokázat negativním testem, dokladem o ukončeném očkování nebo potvrzením o tom, že v poslední době prodělali koronavirus.

Potvrzení ze zahraničí půjde těžko ověřit

Jak Vojtěch upozornil, pro provozovatele restauračních zařízení to bude znamenat nepohodlí, vzhledem k rostoucícímu počtu nakažených je to ale nutné. Opatření se netýká provozů, které fungují ve velkých nákupních centrech a neplatí ani pro odběr jídel s sebou. Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek ovšem upozornil, že například u cizicnců personál restaurací nebude mít šanci ověřit, jestli papírové potvrzení o bezinfekčnosti ze zahraničí je správné.

Preventivní testy už nebudou zdarma

Od 1. listopadu už také nebudou zdarma preventivní testy na covid-19. Zdravotní pojišťovny je uhradí pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou nechat očkovat. Pokud ale test nařídí lékař nebo hygienik, pak za něj pacienti nic platit nebudou.

Kromě toho vláda zkrátila dobu, kdy bude negativní test potvrzením o bezinfekčnosti. U PCR testů se proto jejich platnost zkrátí ze sedmi na tři dny, u antigenních to bude ze 72 hodin na 24 hodin. Od příštího týdne se rovněž zkracuje karanténa pro lidi, kteří se setkali s nakaženým na sedm dní, pokud ji ukončí negativním PCR testem. Děti do 12 let svou bezinfekčnost nově nebudou muset prokazovat.

Počet nakažených se v Česku za poslední dny dvojnásobil, přibylo i pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Největší nárůst hygienici zaznamenali v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil nová opatření, která mají zamezit šíření nemoci covid-19.

Zdroje: E15, iRozhlas