Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Covid-19 můžete dostat dvakrát: Jaké jsou příznaky reinfekce?

Koronavirus, ilustrační foto
Koronavirus, ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal 189 případů reinfekce, což znamená opakovanou nákazu. Nutno podotknout, že se v tom nevyznají zatím ani odborníci. Neví se, jak dlouho má člověk protilátky ani kdy dochází ke znovunapadení zákeřným virem.

Za reinfekci, tedy opakovanou nákazu, se považuje, když člověk onemocnění covid-19 dostane znovu a mezi první a druhou nákazou uplyne 90 a více dní. Většina lidí měla v obou případech mírný průběh. Tři lidé měli střední až těžký průběh.

Koronavirus se může projevit následujícími příznaky. Jsou jimi horečka nad 38 stupňů Celsia, bolest svalů a hlavy, únava, dušnost, kašel či bolest v krku. Mnozí ale mají koronavirus úplně bezpříznakový a přijdou na něj až poté, co se nechají otestovat.

Protikoronavirová opatření jsou kvůli vážné situaci stále platná a platná budou. Výjimku nově tvoří otevřená papírnictví a obchody s dětským oblečením a obuví.

Koronavirus a senioři Koronavirus a senioři Zdroj: Profimedia

„Nějaké další rozvolňování si při tomto počtu hospitalizovaných neumím představit,“ řekl České televizi premiér Andrej Babiš. „Máme teď nouzový stav do 22. (ledna), takže v pondělí vláda musí rozhodnout a požádat o prodloužení. Předpokládám, že to bude o 30 dnů. Předpokládám, že tento stav ještě potrvá déle,“ uvedl.

„Musíme být obezřetní. Nechceme ani den omezení navíc, ale musíme si být jistí, že se situace po otevření zase rychle nezhorší,“ řekl stejnému zdroji vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je nutné ulevit provozu nemocnic. „Zásadní je omezení zátěže nemocnic, a ne proto, že by v nich leželi jenom lidé s koronavirem, ale proto, že každý jeden z nás může dostat infarkt, rakovinu, cokoli jiného, a nebude moci být ošetřen,“ řekl Blatný dle Českého rozhlasu.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky