Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Francouzi objevili novou mutaci koronaviru, je silnější než obávaný omikron

Nová varianta covidu. (Ilustrační foto)
Nová varianta covidu. (Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
Nová varianta covidu. (Ilustrační foto)

Francouzští vědci oznámili, že se jim podařilo zachytit novou variantu koronaviru. Ta má být ještě nebezpečnější než nedávno objevený omikron, oproti kterému má ještě více mutací. Ve Francii se IHU či B. 1.640.2., jak experti variantu zatím nazvali, objevila již v listopadu. Do země se nákaza dostala z Kamerunu. 

Přestože je v současné době celosvětovým strašákem nedávno objevená varianta koronaviru s názvem omikron, ve Francii se, zdá se, objevil mnohem větší problém. Tamním vědcům se totiž podařilo zachytit zcela novou mutaci covidu-19, která má být podle dosavadních testů ještě silnější a nebezpečnější než zmíněný omikron. Již v listopadu bylo u města Marseille zaznamenáno na 12 případů nové varianty koronaviru. Nákazu podle webu Business Insider do země přivezl cestující z Kamerunu. 

Nebezpečnější než omikron

Jak uvedli experti, kteří se studií nové varianty koronaviru zabývali, nový kmen obsahuje několik mutací. Ty variantě s prozatímním názvem IHU nebo B. 1.640.2. umožňují snadnější a rychlejší přenos a také má být díky nim nová varianta mnohem odolnější vůči očkování. Ostatně člověk, který ji dovezl z Afriky do Francie, byl plně zaočkován. 

Oproti tolik obávanému omikronu, který byl ve světě rovněž zaznamenán teprve nedávno, má být IHU podstatně nebezpečnější. Zatímco omikron má na takzvaném spike proteinu 37 mutací, IHU jich má o 9 více, tedy 46. 

Zatím jen ve Francii

Nová varianta koronaviru by mohla být velkou hrozbou, nicméně dosud nebyly žádné její další případy zaznamenány nikde jinde na světě než ve Francii. Dokonce tato mutace není ani předmětem šetření Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle odborníků se může během pandemie koronaviru objevovat velké množství nejrůznějších mutací, o čemž se lidé již několikrát přesvědčili. Jak uvádí web NDTV, ne všechny varianty jsou ale nebezpečnější než původní kmen covidu-19 a nemusí způsobovat horší průběh onemocnění. O variantě IHU se toho prozatím zkrátka moc neví. Nezávislí odborníci se jejím zkoumáním budou zabývat až ve chvíli, kdy budou případy zaznamenány i mimo Francii, což se do současné chvíle nestalo. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky