Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Columbo: Podobu mu vtiskl Spielberg a jméno vzniklo zvláštním způsobem

Baloňák, popotahování s vyhaslého doutníku, pes se jménem Pes a záhadná manželka to je legendární inspektor Columbo
Baloňák, popotahování s vyhaslého doutníku, pes se jménem Pes a záhadná manželka to je legendární inspektor Columbo
Zdroj: Profimedia.cz

Pokrčený baloňák, neustálé popotahování z věčně vyhaslého doutníku, kazící se Peugeot 403 Cabrio, pes se jménem Pes a záhadná manželka. To jsou typické znaky, které si každý spojí s legendární inspektorem Columbem, kterého stvořil herec Peter Falk.

Americký televizní seriál s detektivní zápletkou se v Československé televizi původně uváděl pod názvem Colombo. Až později se převzal americký název a začalo se použítvat místo písmene O originální U. Tvůrci seriálu Richard Levinson a William Link uvedli tři různé důvody, proč má postava detektiva právě toto jméno. První inspirací se stal objevitel Kryštof Kolumbus, podle druhé verze je jméno inspirováno nočním barem "Palumbo", třetí vysvětlení se pak odvolává na mafiánského bosse z padesátých let, který se pokusil spáchat vraždu a pak upadl do kómatu.

Faktem ale je, že by to nebyl Columbo bez již výše uvedených znaků. Ty vytvořil herec Peter Falk společně s režisérem Stevenem Spielbergem, který se zasloužil o úspěšné nastartování seriálu a natočil první díl seriálu. Jemu může Columbo vděčit i za typické drbání na čele, půjčování tužky a otázku, kterou detektiv pokládá při odchodu. Falk si tvorbu své postavy užíval. Však si také umolousaný baloňák a auto pořídil sám, aby je dotvořil ke své představě. Možná proto celý seriál náleží do úzké skupiny seriálů, které jsou nejoceňovanějšími na světě. Už jen první série získaly sedm cen Emmy, z toho tři pro Petera Falka.

Přitom k herectví nesměřoval odmalička. Narodil se do židovské rodiny a už ve třech letech mu museli, kvůli nádoru, odstranit pravé oko. Od té doby nosil skleněnou náhražku a dostal svůj typicky přemýšlivý výraz. Po studiích sociálních, hospodářských a politických věd v New Yorku a práci na zaoceánské lodi ho uchvátilo divadlo. Při práci finančního úředníka začal navštěvovat herecké kurzy a svou vášeň si musel obhájit především u otce. Oficiálně se stal hercem už v devětadvaceti letech, kdy hrál na Broadwayi. I když Peter Falk hrál i v jiných filmech, do diváckého povědomí se dostal kultovní rolí poručíka Columba. Zemřel 23. června 2011, osm let od odvysílání poslední epizody skvělého seriálu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU