Králova řeč

„Mám pocit, že moje kariéra je právě teď na vrcholu,“ řekl Colin Firth, když přebíral zlatou oscarovou sošku za hlavní roli ve filmu Králova řeč. Zahrál si v něm britského krále Jiřího VI., otce nynější královny Alžběty II. Jeho hrdina usedl na trůn jen neochotně a nerad: na jeho sebevědomí se totiž podepsala těžká koktavost, kterou trpěl už od dětství (kromě toho, že byl také přeučený levák a že jeho chůva ho tajně týrala hlady). Koktání se zbavil až v dospělosti díky netradičním terapeutickým metodám. A nově nabyté sebevědomí mu pomohlo vládnout Británii v těžkých dobách druhé světové války.

  • „Nestal se z něj sice člověk, který nikdy nekoktal. Ale stal se člověkem, který se nenechal svým koktáním zahnat do kouta, “ vysvětluje Colin Firth.

Sexsymbol v mokré košili

Na začátku kariéry o Colinu Firthovi jeden kritik napsal, že „jeho sex-appeal by nerozsvítil ani padesátiwattovou žárovku.“ A pravda je, že jako syn dvou profesorů humanitních věd z nudného Hampshiru opravdu na lva salonů v prvních letech života nevypadal.

  • Zásluhu na tom, že nyní po něm šílí fanynky všeho věku z celého světa, má i český režisér Miloš Forman, který ho obsadil coby sukničkářského vikomta do svého filmu Valmont.

Právě zde se na filmovém plátně poprvé objevila scéna, v níž se Colin Firth brodí ven z rybníka v mokré košili, přilepené na tělo. O pár let později si ji ve velmi podobné formě zopakoval v televizní adaptaci Pýchy a předsudku – a hvězdná kariéra byla na světě. Ostatně, právě tahle role tajemného pana Darcyho se zasloužila o to, že byl obsazen také do role Marka Darcyho v superúspěšné komedii Deník Bridget Jones, kde se stal životní láskou roztomile oplácané Renée Zellweger. Vedle poněkud cyničtějšího a rozháranějšího Hugha Granta se tak Colin Firth stal dalším britským sexsymbolem – ztělesněním serióznosti v neodolatelném balení.

Alternativa versus červený koberec

Colin Firth, který loni oslavil padesátku, si libuje, že právě ve středním věku má coby herec nejvíc příležitostí: „Moje herectví se stává zajímavějším, už proto, že mám za sebou určitou minulost a, doufejme, před sebou i určitou budoucnost.“ Ostatně, jako mladík by kariéru mezinárodního sexsymbolu nejspíš s odporem zavrhl. Na studiích se kamarádil převážně s lidmi, kteří odmítání komerce dováděli do extrémů: jeden čas byl jeho spolubydlícím například sochař, který ve strachu z nástrah komerce odmítal prodávat svá díla.

  • Také Firth načas dokonale propadl alternativnímu životnímu stylu a s Meg Tilly, do které se zamiloval během natáčení Valmonta (hrála madame de Tourvel), prožil dva roky ve srubu v kanadské divočině. Na konci těch dvou let mu izolace už tak lezla na mozek, že usiloval o místo učitele dramatické výchovy v nedalekém Vancouveru...

Z té doby mu dnes zbylo jen jedno: přísně si střeží své soukromí a nenávidí, když mu do něj paparazziové zasahují. „Nejsem žádná hvězdička z červeného koberce, která nadbíhá bulváru a žije pro slávu,“ řekl v rozhovoru pro deník The Telegraph. „Jsem herec, který dělá svou práci. A když si splním své povinnosti vůči médiím během propagace svých filmů, myslím, že mám nárok na to, abych mohl klidně jít domů a měl od nich na chvíli pokoj.“

Kafe.cz zjistilo:

  • Když mu poprvé nabídli roli pana Darcyho, jeho bratr Jonathan nevěřícně zasupěl: „Darcy? Nemá ta postava náhodou být sexy?“
  • „Čím dál častěji po mně pošilhávají fanynky důchodového věku,“ přiznává Colin Firth. Slyšel jsem, že jedné paní, která se v nemocnici léčila na vysoký krevní tlak, lékaři doporučili, aby se tolik nedívala na Pýchu a předsudek. Bylo jí sto tři.“

Knižní tip

Mark Logue a Peter Conradi: Králova řeč - Informace a soutěž o knihu