Kvůli pandemii koronaviru odpískali veškerá představení a dostali se do monstrózních dluhů. „Museli jsme zrušit všechna naše vystoupení a zůstali s nulovými příjmy,“ tvrdí generální ředitel Daniel Lamarre. Chce věřit tomu, že po srovnání dluhů se vrátí zase na scénu.
To je zbožné přání všech zaměstnanců. 95% jich totiž letělo. Jedná se o zhruba 3 500 lidí. Dluh činí 25 miliard korun. Společnost už sehnala soukromé investory. Do zahájení činnosti chtějí investovat 7,2 miliardy korun.
Fanoušci show milovali
Státní společnost Investissement Québec pak poskytne 4,8 miliardy. Pokud si budete chtít přeci jen zakoupit vstupenky, čeká vás na jejich stránkách pár konejšivých vět.
„Rádi bychom vám poděkovali za trpělivost a pochopení v těchto složitých časech. Jak určitě víte, přestavení po celém světě jsou přerušena a musíme se dodržovat sociální odstup a izolaci. Zkrátka musíme dělat vše pro to, abychom společně minimalizovali dopad COVID-19. Pod vlivem této nové skutečnosti a na základě místních dohod jsme nuceni přesunout naše představení. Opatrujte se. Společně to zvládneme. Tým Cirque du Soleil,“ vzkazují svým fanouškům.
Cirque du Soleil vystupoval po celém světě
V Cirque du Soleil jednu dobu působil o David Vyoral, který to považoval za práci snů. „Napoprvé to byl prostě šok. Ohromný kolos, spousty lidí. Pro kluka z malého Zlína to byl nápor. Ale strašně to mírnila profesionalita přístupu a hlavně nálada všech lidí uvnitř,“ přiznává Vyoral pro iDnes.cz.
„Představte si obrovskou halu, ve které pracuje dva tisíce lidí. Šijí kostýmy, vaří, zajišťují administrativu, udržují tréninkové centrum. Každý dělá něco jiného, ale všechny to baví. Jsou vysmátí, každý vás zdraví. Nikdo vás nezná, ale každý vám říká: „Vítejte, jsme rádi, že jste si vybrali možnost pro nás pracovat,“ pokračuje.
Nyní dluží 25 miliard korun
„Nejhorší byla asi houpačka, ze které se skáče do deseti metrů. Pak salto a doskok. Jen mentálně se vypořádat s tím strachem bylo opravdu hodně náročné. Ale i za to je vlastně musím pochválit, protože na nás šli pomalu a trpělivě. Nejdřív se naučíte houpat, pak skáčete s jištěním,“ popisuje proces David.
„Trvá to dlouho, než si to dáte celé. Pokud nejste sami přesvědčení, nikdo vás na jeviště nežene,“ vysvětluje. Přístup je to jistě chvályhodný. Stát se může cokoli, i když si jistí jste. V roce 2008 tam akrobat Yann zahynul při pádu.
„Yanna Arnauda jsem sice neznal osobně, ale párkrát jsem ho viděl vystupovat. Znám se dobře s artisty, co s ním pracovali. Proto bych se k situaci nerad vyjadřoval. Yann byl velký profik a já bych nechtěl polemizoval v médiích, co se vlastně stalo a jak,“ ukončil svoje vyprávění David.