Obsazení seriálu bylo velkolepé. Nechyběly ty největší hvězdy tehdejší kinematografie. Hvězdou Cirkusu Humberto byla Jiřina Bohdalová, Dagmar Havlová nebo Claudine Coster. O mužské obsazení se postarali Jaromír Hanzlík, Petr Haničinec, Pavel Mang a německý herec Werner Possardt.

K celkové popularitě snímku přispěla i skvělá hudba od Karla Svobody. Ústřední melodii nazpíval Karel Gott.

Tragédie v Thajsku

Smutný osud potkal představitele Petra Berwitze, německého herce Wernera Possardta. Hercův život skončil předčasně kvůli přírodní katastrofě. Jeho postavu mohli diváci v seriálu sledovat od ambiciózního mladíka až po umírajícího starce. Do češtiny ho daboval Petr Štěpánek.

Po úspěchu seriálu Cirkus Humberto už nepřišla do jeho života žádná další zásadní role. Hrál i v divadle. V roce 2004 trávil dovolenou v Thajsku, kde ostrov Phuket zaplavila vlna tsunami, která zabila tisíce lidí. Herec utrpěl vážná zranění, kterým o několik dní později podlehl v nemocnici.

Odvážná Havlová

Seriálovou manželku Berwitze Antoinette hrála Dagmar Havlová. Natáčela hned několik scén, kde jela na koni a dělala akrobatické prvky. Scény natočila zcela sama. Kaskadérku neměla. S herectvím pak polevovala, jelikož se později stala první dámou.

O dubléra si ovšem řekl Jaromír Hanzlík, který jako Václav předváděl dvojná salta na cválajícím koni. Zajímavostí je, že dublér byl dnes známý lékař a fyzioterapeut vrcholových sportovců Pavel Kolář.

Vyhaslá dětská hvězda

I v seriálu Cirkus Humberto hrálo několik dětí. Hlavní hvězdou byl Pavel Mang v roli Vaška. Jeho postava v průběhu děje stárla a tak Manga časem nahradil Jaromír Hanzlík.

Snímek z cirkusového prostředí raketově odstartoval Mangovu kariéru. Jednu dobu hrál i v Národním divadle. Jeho úspěšná herecká kariéra ovšem dlouho netrvala. Chýlila se ke konci od té chvíle, co ho nevzali na konzervatoř. Dnes pracuje jako vedoucí manažer v bezpečnostní agentuře.

Seriálového tatínka Vaška hrál Petr Haničinec. Pavel Mang měl k němu velmi speciální vztah i po natáčení. „Stýkali se až do smrti Haničince. Petr byl úžasný člověk, takový lidový. Neuměl si brát servítky. Když měl na jazyku sprosté slovo, tak šlo ven. Uměl vynadat, ale i hřejivě pochválit. Jezdil jsem za ním do Bratronic, krásně se mi s ním povídalo. I s jeho ženou Radkou. S její dcerou Simonou jsem chvíli chodil. Byla to taková moje dětská láska. Shodou okolností se do stejného místa přestěhovala i moje sestra, tak jsem se u nich zastavoval často. Mrzí mě, že jsem s Petrem neprožil ještě víc času,“ prozradil Mang pro iDNES.

Komplikace při natáčení

Jeden z tuzemských nejúspěšnějších seriálů si prošel od samotného začátku natáčení nejednou komplikací. Režírovat seriál měl spoluautor scénáře Oldřich Lipský, který se ovšem první klapky již nedožil. Na místo režiséra tak nastoupil František Filip.

Další komplikací bylo paradoxně sloučení s jinou televizí. „Koprodukce s Němci a Francouzi spočívala v tom, že se na place museli objevit i jejich herci. Domluvili jsme se na jedné francouzské herečce, která měla hrát manželku Josefa Laufera. Ale na poslední chvíli to zrušila a přijela místo ní žena, která byla o hlavu vyšší než Pepíček. Točit se ale muselo, proto jsme to řešili různými podstavci a stoličkami,“ vzpomínal pro iDNES režisér Filip.

I přes všechny komplikace a náročné natáčení vzniklo neuvěřitelných 12 epizod seriálu Cirkus Humberto. Děj románu se odehrával v rozmezí téměř 100 let, od roku 1826 do roku 1924. Seriál tak vyprávěl o šesti generacích cirkusáckého rodu.

Související články