Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chobotnice z II. patra: obě dětské hvězdy chtěly u filmu zůstat, ale nevyšlo to

Chobotnice z II. patra je film o dospělácké žárlivosti a dětské radosti
Chobotnice z II. patra je film o dospělácké žárlivosti a dětské radosti
Zdroj: Archív Šíp.Deník.cz/VLMedia

Film o dospělácké žárlivosti a dětské radosti. To jsou Chobotnice z II. patra režiséra Jindřicha Poláka a scenáristy Otty Hofmana. Poprvé se sešli u realizace dětské komedie Klaun Ferdinand a raketa (1962) a od roku 1969 existoval dokonce tvůrčí tým pro dětské filmy, který si objednal německý koproducent pro natočení fantasy série pro děti.

Sestřihem čtyřdílné televizní minisérie tak pro české diváky vznikly dva zkrácené filmy, z nichž jeden se odehrává v létě a druhý v zimě. Pro české herce to znamenalo, že i minirole, kterou by si ve filmech "střihli", by jim výrazně pomohla s rodinným rozpočtem. Proto souhlasila Jiřina Bohdalová s namluvením Zelené chobotničky, i přesto, že nejdřív byla naštvaná, že dostala pouze tento malý úkol.

Film se celkově "hemží" úspěšnými herci jako je Pavel Zedníček, Dagmar Havlová, Boris Rösner, Miroslav Macháček nebo Jiřina Jirásková. Ta přijala roli s nadšením a jen s jednou výhradou. Její postava má v jedné z klíčových scén jet na kole, což se Jirásková, přes veškerou snahu naučit nedokázala. Bylo jí 54 let a trénovala celý den. Tvrdé pády, pedály zaříznuté do lýtek a manželova poznámka, že ji ke kolu přidá postranní kolečka, rozhodli, že to vzdá a poprosí o dublérku.

Jiřina Jirásková měla dvě tváře. Jiřina Jirásková měla dvě tváře. Zdroj: Profimedia

Největšími hvězdami ale byli dětští hrdinové, kteří v té době šli z role do role. Mladou Žanetu Fuchsovou dokonce srovnávali s Tomášem Holým. Všem bylo jasné, že ona i její herecký bráška Milan Šimáček budou v herecké kariéře pokračovat i v dospělosti. Bohužel se tak nestalo, protože oba dva vyloučila přijímací komise na konzervatoři s poznámkou "nedostatek talentu". Oba dva tak ukončili svoji oficiální hereckou kariéru v roce 1989 ve 14 a v 15 letech.  Roztomilý zrzek se vyučil automechanikem a poté začal spravovat počítačové sítě. Půvabná Žaneta se začala živit jako asistentka režie a naposledy si zahrála v seriálu Rodinná pouta v roli sekretářky ve firmě rodiny Rubešových.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU