Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Chcete také tetování jako mají celebrity?

Chcete také tetování?
Chcete také tetování?
Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (5)

Každý vnímá tetování a člověka, co jej nosí, jinak… Jaký význam mělo tetování před mnoha lety, co jej zkazilo a proč je dnes tak oblíbené?

Tetování není výdobytkem jen moderní doby, jak by se zdálo vzhledem k tomu, že v dnešní době již miliony lidí mají na těle minimálně jeden obrázek. Svá těla zdobili lidé již před 5 000 lety. Zvyk malovat na těla patřil do kultury téměř každého národa. Našli byste ho ve starověkém Egyptě, u Keltů, indiánů a dokonce i eskymáků. Tetování mělo převážně duchovní význam a také ho využívali válečníci. I námořníci si tetování oblíbili a přiváželi si jej ze svých zámořských cest.

Špatnou pověst získalo tetování v 19. století, kdy se začalo využívat jako identifikace zločinců. Kriminálníci si taková tetování, která se nedají srovnávat s uměním, vytvářeli v bídných podmínkách přímo na svých celách. Hlavně v Japonsku bylo tetování vyhrazeno přímo zločincům či prostitutkám a dodnes je najdete na členech organizace Jakuza, kdy mají pokryté celé tělo.

KAFE.cz zjistilo

  • Slovo tetování pochází z tahitského tatau, což znamená kreslit nebo značit. 
  • I Marco Polo nebo James Cook ze svých zámořských cest podávají o tetování svědectví.
  • Ötzi, ledovcový muž, nalezený 19. září 1991 v 3 213 metrech nadmořské výšky, který zemřel kolem roku 3 500 př. n. l., nesl na svém těle stopy tetování v oblasti beder a na nohou.
  • V Číně byly tetovány dívky ve 12 – 13 letech na znamení dospělosti.
  • V různých kulturách se lišila i technika, kterou bylo tetování vytvářeno. Někde docházelo k naříznutí kůže a tření rány barvivem či popelem a jinde vpichovali barvivo do kůže špičatými kostmi.
  • Dodnes se třeba na Borneu setkáváme s tradičním zdobením kůže, které má pro místní kmeny zvláštní význam

Tetování Tetování Zdroj: Profimedia.cz

Tip KAFE.cz: Zázrak přírody – henna

Chtěli byste si užít tetování, ale bojíte se, že vás po chvíli přestane bavit? Nebo snad máte obavy, že ten roztomilý delfín na břiše bude za x let vypadat jako roztažená velryba? Pak je tu možnost tetování hennou. Henna je přírodní barvivo, které je bezpečné a nezanechává na kůži žádné následky. Pozor, v některých salónech přidávají do henny chemikálie, které by měly zaručit dlouhou trvanlivost tetování!

Megan Fox Megan Fox Zdroj: Profimedia.cz

Tetování opět v kurzu!

Ve 21. století začíná být tetování uměním či dokonce životním stylem. Častěji pak také módním doplňkem. Dnes lidé již nechtějí neidentifikovatelné čínské ornamenty či latinské nápisy. Jde jim hlavně o originalitu a jedinečnost motivu a většinou má tetování také skrytý význam. Nejčastějšími místy jsou ramena, lýtka, krk a podbřišek. Ještě je ale stále mnoho lidí, kteří se nechají zlákat a podlehnou kouzlu tetování bez rozmyslu, co bude za pár let, a pak svého rozhodnutí litují.

KAFE.cz zjistilo:

Chcete tetování, které je vidět jenom občas a jenom tehdy, když to samy chcete? Pak je načase vyzkoušet tetování speciálním ultrafialovým inkoustem. „Chameleónský“ tetovací inkoust není životu nebezpečný a často není na normálním světle vidět ani obrys tetování. Pokud ale vejdete do tmy nebo pod UV světlo, tetování je hned na světě.

Tetování a celebrity

I celebrity krášlí své tělo různě velikými a barevnými obrázky.

  • Angelina Jolie – svá tetování nazývá uměleckými díly a kůži využívá k tomu, aby na ní zaznamenala vše, co je pro ni důležité. Nejnovějším tetováním je pět řádků starověkého kambodžského rukopisu na zádech.
  • David Beckham – celé jeho tělo zdobí mnoho tetování a většina z nich se úzce pojí k Davidově rodině. Např. jedno je znakem velké lásky k manželce Victorii a druhé v podobě dvou andílků zobrazuje jeho syny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky