Herečka významné ocenění získala za dlouholeté obohacování české a francouzské kultury, které přispělo k upevnění přátelství mezi Francií a Českou republikou. Insignie rytířky Řádu čestné legie jí byla slavnostně předána v přítomnosti její rodiny a přátel francouzským velvyslancem Alexandrem Dutertrem na pražské francouzské ambasádě.

Když jí velvyslanec vyznamenání předával, zvláště ocenil její pohnutý životní příběh. Jako mladá se rozhodla odejít za láskou do tehdejšího Československa za éry komunistické diktatury. Později udělala skvělou uměleckou kariéru a angažuje se také na poli charity, konkrétně v Nadaci Archa Chantal, kterou založila za účelem podpory nemocných dětí.

Řád čestné legie se ve Francii uděluje již od roku 1802 a založil jej samotný Napoleon Bonaparte. Uděluje se jak jednotlivcům, tak i organizacím, a to za mimořádný vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos vlasti. Za hlavu tohoto čestného řádu je považován velmistr, jímž je francouzský prezident - nyní tedy Emanuelle Macron.

V Česku je poměrně mnoho nositelů stejného ocenění. Ze známých osobností tak lze připomenout například politika Jiřího Dientsbiera, kardinála Dominika Duku, režiséra Miloše Formana nebo velvyslance Pavla Fischera. Žen je mezi českými nositeli poskrovnu, jednou z nich je ale zpěvačka a významná tvář listopadové revoluce Marta Kubišová. Na předávání ceny Chantal přišli podpořit její děti i bývalý manžel Bolek Polívka, se kterým má dodnes dobrý vztah.

Související články