Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ať žijí duchové: Tajemství a záhady filmu, na kterém vyrostly už dvě generace

Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Když v roce 1977 natočil Oldřich Lipský pohádku Ať žijí duchové, nejspíš nečekal, že i o čtyřicet let později se na ní s oblibou budou dívat děti i dospělí. Herci, z nichž mnozí jsou již dokonce babičkami a dědečky, si během natáčení užili hromadu zábavy a dodneška na film vzpomínají. Dá se říct, že film je takovým naším národním pokladem. Texty písní, které napsal Jaroslav Uhlíř takřka zlidověly a Alpa jako lék na všechno se používá dodnes. Nutno vzpomenout i na Pramen zdraví z Posázaví, tedy Pribiňáčka. Zkrátka tento muzikál, plný odlehčené zábavy zbožňujeme všichni. Tohle jste o něm ale netušili. 

Námět, který napsal Dalibor Pokorný, si vzal pod svá křídla již tehdy slavný a talentovaný režisér Oldřich Lipský. Scénář napsal spolu se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Melíškem. Do rolí dospělých obsadili scénáristé vyloženě vrchol českého filmového nebe a v rolích dětských namíchal mladé zkušenější herce, jako byl Tomáš Holý a úplně neznámé, včetně několika dětí z dětského domova. Nejspíš ani Lipský nečekal, jak kladného přijetí se tomuto filmu dostane a jaké obliby se dočká u všech věkových kategorií.

Jelikož film se točil za hlubokého komunismu, musel samozřejmě odpovídat režimu a proto se do filmu nedostalo mnoho humorných hlášek, které by si možná někdo mohl mezi řádky přečíst jinak. Film se natáčel z velké části na zřícenině hradu Krakovec, který se nachází na okraji chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko v okrese Rakovník. Dále se natáčelo také v Mníšku pod Brdy kousek od Prahy a také v městečku Nový Knín v okrese Příbram. Některá filmová místa můžeme navštívit i dnes a na film tam zavzpomínat. 

Krakovec si zaslouží pozornost 

Zřícenina hradu je ale zajímavá sama o sobě, a to hned z několika důvodů. Hrad samotný byl postaven během čtrnáctého století a ve své době šlo o nejmodernější hrad v Evropě. Byly v něm vestavěné skříně a etážové topení. Systém průduchů rozváděl ohřátý vzduch z centrálních kamen po celém hradě. Navíc se jedná o poslední místo, kde byl Mistr Jan Hus před odchodem na koncil do Kostnice. V roce 1414 jej v Krakovci přivítal Jindřich Lefl z Lažan a hostil ho až do jeho odjezdu. Kvůli filmu byla na hradě postavena falešná zeď, kterou děti opravovaly. 

Natáčení Ať žijí duchové pro něj bylo přímo očistec.

Zmenšený model hradu

Dost často se návštěvníci hradu divili, proč nenechali filmaři na hradě střechu. Šlo ale pouze o zmenšený model, který byl vytvořen pro natáčení. Tento model byl nějakou dobu vystaven na hradě, ale pak se záhadně ztratil. Film byl plný různých triků, které v té době získaly mnoho pozornosti a na mnoho z nich měli tvůrci patent. Filmové efekty se dokonce dočkaly ocenění na francouzském filmovém festivalu. Geniální byl třeba způsob natáčení trpaslíků, které hráli dospělí muži. Při natáčení ale stáli o mnoho dál než dětští herci, aby vypadali jako malí mužíčci a děti se musely pohybovat velmi pomalu, aby se pohyb trpaslíků opticky zrychlil. Hlas trpaslíkům a chlapci, kterému říkali Maličký, propůjčila herečka Aťka Janoušková. 

Dětem film změnil život

Představitelka Leontýnky Dana Vávrová se při natáčení zamilovala do Jiřího Procházky, který hrál Dlouhého Janka. Láska to byla bohužel neopětovaná a Dana se kvůli němu dlouhé roky trápila. Film byl osudný také nejmenšímu roztomilému chlapečkovi "Maličkému", toho hrál tehdy teprve tříletý Jiří Brož a pronesl legendární hlášku, že jeho tatínek "dělá melouny", byl to chlapeček z dětského domova a ve filmu si ho poprvé všiml herec Vladimír Krška a jak jen rychle to šlo, chlapečka si adoptoval. V tomto filmu se také poprvé prosadil Jaroslav Uhlíř jako autor filmové hudby, na doporučení Zdeňka Svěráka, a dobře udělal. 

Sovák při natáčení trpěl

Roli rytíře Brtníka z Brtníku měl prý původně hrát Jan Skopeček, vyjádřil se ale negativně o tehdejším režimu a tak mu bylo natáčení zatrhnuto. Roli tak dostal Jiří Sovák, který bytostně nesnášel děti a ty mu to dávaly značně sníst. Schovávaly mu soupravu na čištění dýmky a herec odmítl pokračovat v natáčení, dokud se mu štětečky nevrátí. Sovák, asi aby to s dětmi vydržel, při natáčení scén, kdy pije Francovku, nepil vodu, jak se mnoho lidí domnívalo, ale říznou vodku. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky