Velmi vzácná nemoc se jmenuje Stiff-Person Syndrome, neboli syndrom ztuhlého člověka. Zpěvačka kanadského původu s ní bojuje již dlouhých sedmnáct let, teprve v poslední době o ní ale hovoří veřejně. 

Onemocnění přiznala v roce 2022, protože kvůli němu tehdy musela zrušit dlouhou dobu plánované turné. To bylo velké zklamání nejen pro její fanoušky, ale především pro ni samotnou, protože do přípravy pochopitelně investovala velké množství času a úsilí. 

Její nemoc jí způsobuje silné bolesti, křeče a ztuhlost všech možných částí těla. Otevřeně o podrobnostech Céline Dion promluvila ve svém autobiografickém dokumentu, který nazvala Já jsem: Céline Dion. 

Trpí velkými křečemi

“Mám křeče v břiše, páteři i žebrech. Když natáhnu nohy, zůstanou zaseknuté v jedné poloze. Nebo když vařím, vaření miluju, moje prsty i ruce se zaseknou. I moje nohy, je to jako křeč, kterou nemůžete uvolnit. Jednou se mi stalo, že jsem si zlomila žebra. Když je stav hodně vážný, může lámat kosti,” popsala šokující okolnosti svého zdravotního stavu. 

Před časem prošla umělkyně těžkým obdobím, kdy v roce 2016 zemřel její manžel René Angélil, a to poté, co marně bojoval s rakovinou hrdla. Zpěvačka poté čelila velkému tlaku, protože musela zůstat silná kvůli svým třem dětem. Místo času na truchlení tak především musela být oporou jim. 

Dlouhou dobu se snažila svůj zdravotní stav utajit před veřejností, nakonec ale nemoc pokročila do fáze, kdy ji již nebylo možné skrývat dál. Proto se Céline Dion nakonec rozhodla, že všem upřímně a autenticky ukáže, co její neobvyklá nemoc obnáší. 

Koncertovat zatím nemůže

Velmi diskutovanou okolností jejího zdraví je to, zda a kdy se vrátí k živému vystupování na pódiu. Její fanoušci ji pochopitelně již postrádají a také ona sama by se ráda opět věnovala tomu, co tolik miluje, tedy hudbě. 

Bohužel je ve hvězdách, zda koncertování ještě někdy bude schopná. Vše závisí především na tom, jak bude její tělo zvládat náročný boj s nemocí. 

“Kdy se vrátím k živému vystupování? Na to opravdu neznám odpověď. Už čtyři roky si říkám, že se nejspíš už nikdy nevrátím. Pak jsou dny, kdy cítím, že jsem připravená. A o pár týdnů později zase vůbec ne. Za svého současného stavu nejsem schopna říct konkrétní termín. Nevím. Moje tělo mi to řekne samo,” prozradila umělkyně v jednom z rozhovorů otevřeně. 

Na své kondici se snaží pracovat

Rozhodně to ale neznamená, že by ihned házela flintu do žita. Céline Dion tvrdě dře na tom, aby se její fyzická kondice zlepšila natolik, aby pro ni nebylo tolik náročné s nemocí žít. 

Vše ale komplikuje fakt, že v současnosti neexistuje léčba, která by jí nemoci zcela zbavila. Jedinou možností je tak pracovat s jednotlivými symptomy, budovat dobrou kondici a také se naučit s nemocí žít. 

“Rozhodla jsem se pracovat s celým tělem i duší a na pomoc jsem si vzala špičkový lékařský tým. Je s tím hodně práce. Pět dní v týdnu chodím na pohybovou, fyzickou a hlasovou terapii,” prozradila v rozhovoru pro francouzskou verzi časopisu Vogue.

Související články