Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slavné ženy: Moje dítě je autista

Děti s autismem
Děti s autismem
Zdroj: Profimedia
Děti s autismem

Autistických pacientů přibývá čím dál rychleji a dodnes není jisté, co tuto vývojovou duševní poruchu způsobuje. Prát s nepřízní osudu se musí i některé celebrity a jejich děti.

V současnosti se vedou horlivé diskuze o tom, co by mohlo autismus způsobovat. Očkování je na mušce nejčastěji, mnohé studie však jeho vedlejší účinky vyvrací.

Projevy

Autismus je porucha vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou a neovlivnitelnou odlišnost v chování a fungování mozku. To způsobuje odchylky od běžného chování vrstevníků. Na druhou stranu existují i případy, kdy pacient vykazuje nadprůměrný intelekt, převyšuje ostatní například v matematice či jazycích a laik není schopen odchylku zaznamenat.

V současnosti se ale s obtížemi charakteristickými pro poruchu autistického spektra potýká každé 75. dítě.

"Modelový" pacient neexistuje, každý reaguje jinak.

  • Autista je většinou bez potřeby očního kontaktu, komunikace a sociální interakce
  • Je tvrdohlavý, soustředěný, vyhledává opakované činnosti
  • Zvlášnosti v pohybu - chůze po špičkách, třepotání rukama, poskoky
  • Častý je nerovnoměrný vývoj, přehnané reakce na podněty
  • Autisté vzbuzují dojem, že žijí ve "vlastním světě"

Simona Postlerová (55)

Oblíbená herečka, dabérka a držitelka Ceny Františka Filipovského Simona Postlerová si dlouho myslela, že je s jejím synem Damiánem něco v nepořádku. Když se začal postupně zhoršovat jeho prospěch ve škole a byl apatický, zpozorněla. Vrcholem byl náhlý kolaps během snídaně. V motolské nemocnici mu diagnostikovali autismus, Aspergerův syndrom a schizofrenii. Vše se navalovalo a projevovalo postupně v pubertálním věku chlapce.

Toni Braxton (52)

Toni Braxton, držitelka několika cen Grammy, autorka nesmrtelného hitu Un-Break My Heart a milovnice mexického jídla se na poli hudby drží už od roku 1989 a kdysi upřednostnila kariéru před dítětem a využila možnosti potratu. Když jejímu synovi, kterého má s dnes už bývalým manželem Kerim Lewisem, diagnostikovali autismus, dlouho to brala jako trest za své dávné rozhodnutí o interrupci.

Jenny McCarthy (47)

Modelka, playmate a televizní moderátorka Jenny McCarthy je přesvědčená, že za problémy jejího syna může očkování (MMR vakcína). Ve dvou letech se projevil první záchvat a zástava srdce. Jako zázrakem se ho podařilo resuscitovat. Velice brzy byl propuštěn s diagnózou febrilních křečí, autismu a epilepsie. Jenny žije v neustálém strachu, jednou musel být syn dokonce v umělém spánku. Založila proto organizaci Generation Rescue a snaží se šířit povědomí o autismu a podporuje možnosti léčby.

Mahulena Bočanová (52)

Herečka Mahulena Bočanová má s dcerou Márinkou zdravotní trable od narození. Projevil se u ní autismus a během puberty i epilepsie. Ráno a moment probuzení je pro její dceru naprosto klíčový a udává tempo. Tráví spolu většinu času a herečka se dokonce vzdala alkoholu, aby mohla být maximálně ostražitá a své dceři nápomocná. Ta roste do krásy a je z ní už velká slečna, přesto má stále duši sedmiletého dítěte.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU