Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prezident podepsal nižší důchody, trpí tím i Pawlowská nebo Žilková

Petr Pavel
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia
Petr Pavel

Podle původní valorizace starobních důchodů si měli senioři letos polepšit o bezmála 2 tisíce korun, ve finále se ale jejich penze zvýší ani ne o polovinu původní částky. Kvůli tomu se pochopitelně mnozí bouří. A to včetně známých osobností, které samy přiznávají, že jsou jejich důchody i po celoživotní práci opravdu nízké. 

Inflaci odnášejí nejvíce hlavně důchodci, jejichž jediným příjmem je pouze jejich starobní důchod. Vzhledem ke zvyšujícím se cenám prakticky všeho se měli letos ovšem dočkat poměrně výrazného navýšení penze. K tomu ale nedojde. Namísto původních 1 770 korun se důchody zvýší pouze o 760 korun. To vyplývá z novely zákona, se kterou přišla současná vláda. A prezident Petr Pavel novelu podepíše, byť mu připadá sporná. 

Nebyl si jistý

„Musím říct, že to rozhodování nebylo lehké, protože za stávajících okolností žádné řešení není dobré, a rozhodně ne dobré pro všechny,” uvedl podle Seznam Zpráv Petr Pavel. „Musím říct, že právním námitkám opozice rozumím, protože je přesvědčena, že vláda prosadila zákon způsobem, který je protiústavní, a to hned ze dvou důvodů – jeden je retroaktivita, druhým proces legislativní nouze, který byl v tomto případě použit sporným způsobem,” dodal ještě s tím, že ovšem rozumí i samotné vládě, podle které je zpomalení růstu penzí v současné době nezbytné. 

Stížnosti všech

Nízké důchody se řeší už několik dlouhých let. A stěžují si na ně i ti, jež celý život pracovali a vydělávali nemalé peníze. I přes velké výdělky mají hluboko do kapsy i mnohé z celebrit. Ty tak musí v důchodovém věku pracovat, aby vůbec vyžily. 

Na výši penze si postěžovala například spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská. „Vždycky jsem slušně vydělávala, vždycky jsem platila obrovské daně a všechna povinná pojištění a z tohoto úhlu mám důchod malý. A vzhledem k současné drahotě je vysloveně malý,” uvedla před časem pro web České důchody

A podobně je na tom i například herečka Veronika Žilková. „Musím říct, že když mi oznámili výši mého důchodu, tak jsem stála před tím úřadem a plakala jsem. A říkala jsem si, všechny moje filmy, všechny moje televize se mi vlastně do toho důchodu nepočítají. Protože my jsme část toho období nepodléhali povinnosti platit sociální pojištění, protože jsme takzvaná nesoustavná činnost,” povzdechla si herečka. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky