Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Cartier: Šperky nejen pro princezny

<p>Proslulý náhrdelník Tutti Frutti kombinuje výrazné barvy i druhy drahokamů.</p>
<p>Proslulý náhrdelník Tutti Frutti kombinuje výrazné barvy i druhy drahokamů.</p>
Zdroj:

Pokud jste podlehli kouzlu šperků a toužíte po nějakém „kousku“ od Cartiera, stačí sáhnout poněkud hlouběji do kapsy a vydat se do pražské Pařížské ulice, kde má tento prominentní klenotnický dům pobočku.

A nebo si můžete vyrazit třeba do Londýna, kde se chystá dražba slavných klenotů vévody a vévodkyně z Windsoru.

Výjimečná klenotnická značka vznikla před více než 160 lety a dnes je světová jednička v prodeji luxusních šperků a dvojkou v případě hodinek. Snad každý šperk má svůj příběh. O historii leckterého z nich jsme měli letos možnost dozvědět se na unikátní výstavě Síla stylu v Jízdárně Pražského hradu, jež se stala přehlídkou nejzajímavějších exponátů.

Klenotník králů, král klenotníků – tak například výstižně korunoval Cartiera před 70 lety vévoda z Windsoru. Koneckonců tento klenotnický dům dodával své šperky 12 královským dvorům včetně britského a španělského.

Láska s démanty je věčná

Vévoda z Windsoru jistě netušil, že se budou 30. listopadu 2010 dražit šperky, které Cartier kdysi zhotovil pro něj a jeho choť. Dražbu bude pořádat aukční síň Sotheby’s a fajnšmekři se mají na co těšit. Jsou mezi nimi například takové skvosty jako náramek v podobě levharta se vsazenými diamanty a onyxy z roku 1952 či brož s rubíny, safíry a smaragdy, kterou vévoda věnoval vévodkyni v roce 1940.

Svou vášeň ke klenotnickým skvostům vyjádřila i proslulou větičkou: „Peníze nejsou všechno. Existují přece také kožichy a šperky.“

Jeden z jejích manželů, herec Richard Burton, jí rovněž věnoval šperk z lásky. U newyorského Cartiera koupil diamant ve tvaru kapky, jenž byl poté přejmenován na Taylor-Burton. Svůj debut měl na charitativním plese, který se konal v Monaku a kde ho Liz měla na krku jako přívěsek.

O 10 let později americká herečka oznámila, že kámen nabízí k prodeji s tím, že část utržených peněz věnuje na výstavbu nemocnice v africké Botswaně. Nakonec byl prodán za tři miliony dolarů. Kouzlu Cartierových šperků podlehli také Brigitte Bardotová, Marilyn Monroe, Omar Sharif a Elton John.

Dnes se těší velké popularitě kolekce s motivy pantera. Poprvé se objevily už v roce 1917 a nyní opět ožívají, pochopitelně přizpůsobené nejnovějším trendům. Pokušení neodolala třeba úspěšná herečka Eva Mendesová, jíž učarovaly jiné zvířecí motivy – něžná hmyzí kolekce s motivy pavoučků, berušek a motýlků.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky