Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bruce Springsteen (70): K bývalým kolegům z kapely se zachoval královsky

Bruce Springsteen
Bruce Springsteen
Zdroj: Profimedia
Bruce Springsteen

Bruce Springsteen alias "americký Bryan Adams" je zárukou kvalitní, chytlavé a pohodové hudby.

Krůček po krůčku

Bruce Springsteen (70) se narodil 23. září 1949 v New Jersey. Stálice hudební scény si je dnes už jistá v kramflecích, ale nebylo tomu tak vždy. Začínal s kytarou za 18 dolarů, kterou si koupil ve třinácti letech a zkoušel na ni jednoduché akordy. Jako první se naučil hit od The Beatles Twist and Shout. Na protekci nebyly peníze ani kontakty a i talentu prozatím projevil málo. Cesta za úspěchem trvala několik let.

První album vyšlo už v roce 1973. Oproti svým začínajícím kolegům se ale potýkal se zcela opačným problémem. Hudební kritici z něj byli unešení a posluchače nechávala jeho hudba chladnými. A stejný osud se opakoval i o rok později. Alb se udalo chabých 25 000 kusů a pravidelně se ocitaly na chvostu žebříčku prodejnosti. Na třetí pokus upustil od folku i soulu a na albu Born to Run přitvrdil. Rokenrolový styl se zalíbil a hvězda Bruce Springsteena začala strmě stoupat.

Od té doby si drží stejnou linku a každé z jeho alb je nabité světovými hity, které nezestránou ani nezevšední, ale zrají jako on. Posbíral dvacet cen Grammy, dva Zlaté glóby a jednu oscarovou sošku za píseň k filmu Philadephia, kterou složil téměř na počkání za dvacet minut.

Co za tím stojí?

Je to sázka na jistotu. Zakládá si na tom, že ve svých písních oslovuje ty, mezi kterými vyrostl. Nezapomíná, odkud pochází a ve svých písních se jim snaží přiblížit textem i hudbou. Na svém kontě má alba rocková a řízná, čistě kytarová nebo akustická. Má desítky podob, ale v základu je to vždycky starý dobrý Bruce Springsteen.

Boss

Bruce Springsteen je po celém světě známý jako "The Boss". Přezdívka vznikla na úplném začátku jeho kariéry, kdy se snažil prosadit a v obležení kumpánů, se kterými později hrál v kapele E Street Band, vystupoval po barech a hospodách. Když po koncertě dostali v hotovosti zaplaceno, balíček bankovek přebíral vždycky Bruce a peníze pak v zákulisí rozděloval mezi zbytek hráčů.

Když se pak na konci 80. let rozhodl pro sólovou dráhu a skupinu opouštěl, na své kolegy nezapomněl a každému z nich vyplatil jako odškodné a ušlý zisk rovné 2 miliony dolarů.

Budoucnost

Od prvních akordů a složených písní bylo jasné, že Bruce má v sobě talent. Jen ho bylo třeba probudit. Americký hudební kritik Jon Landau měl jasno: "Viděl jsem budoucnost rock and rollu a jmenuje se Bruce Springsteen." Neváhal ani minutu a vložil do mladého umělce všechny naděje. Stal se jeho manažerem a produkoval album Born to Run, které zpěváka vystřelilo mezi opravdové hvězdy.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky