V posledních letech nám Britney Spears dala velmi jasně na srozuměnou jednu věc: že není tou roztomilou popovou princezničkou, za kterou jsme ji vždycky považovali. Že není žádná hodná holčička. Nýbrž drsná ženská, která kouří jednu cigaretu od druhé, novinářům říká sprosťárny, v odvykací léčebně je jako doma a děti jí odebrala sociálka. A že za to všechno můžeme my – konzumenti popové muziky, diváci MTV a čtenáři bulvárních časopisů – kteří jsme ji donutili kdysi dávno přijmout roli, která jí ani trochu neseděla.

„Ona je prezident Bush.“

Na přelomu minulého a letošního roku se Britney ocitla na dně. Oholila si hlavu, prala se s paparazzii, během svých lednových hospitalizací řádila jako šílená. Ve své úzkosti a paranoidních obavách z kohokoli zůstala úplně sama: opustil ji manažer, agent i publicistka. Neobléká ji žádná stylistka, nemá dokonce ani šoféra. Nekomunikovala dokonce ani se sestrou a matkou (což jako jediné jí ostatně mohlo být ku prospěchu, protože její matka Lynne snad nikdy neudělala nic, co by Britney neuškodilo). Exmanžel Kevin Federline si odvedl jejich dvě děti. A Britney, místo aby bojovala za jejich návrat, se dvakrát nedostavila k soudu, kde se projednávalo jejich opatrovnictví. Jejími nejlepšími kamarády se stali paparazziové, jejichž stohlavý houf se za ní každý den táhl po ulicích L.A. na jejích nesmyslných projížďkách. Protože, jak říká jeden z nich: „Ona je náš prezident Bush. Všechno, co souvisí s Britney, se hodí na titulní stranu.“ A přestože její přátelé paparazziové se nijak zvlášť netají tím, že někde v počítači už mají připravený její nekrolog, s jedním z nich, Adnanem Ghalibem, začala dokonce chodit… Nyní to ovšem vypadá na obrat k lepšímu Natočila dokonce televizní dokument On the record, ve kterém se otevřeně zpovídá z nejtemnějších zákoutí svých posledních dvou či tří let. A ohlíží se za nimi s překvapivým odstupem.

Princezna s implantáty

„Britney je produktem velmi, velmi špatných genů,“ říká o ní jeden z jejích bývalých manažerů. Ony „špatné geny“ na sebe konkrétně vzaly podobu otce Jamieho, jenž byl v době jejího dospívání závislý na drogách, a matky Lynne, která se na talent své dcery upnula jako na jediný zdroj výdělku i seberealizace. Od tří let chodila Britney zpívat do sboru, tančit a na gymnastiku. V šesti se zúčastnila soutěže Miss. A v osmi ji matka odvezla konkurs do televizního pořadu The Mickey Mouse Club, kde musela ve vstupním dotazníku zfalšovat její věk, protože děti tam směly vystupovat až od devíti let. Napoprvé neuspěla, ale Lynne se nevzdala a malá Britney začala účinkovat v reklamách. Brzy se stala živitelkou celé rodiny, protože její rodiče mezitím zbankrotovali. Ve dvanácti se konečně dostala do ansámblu The Mickey Mouse Club, kde potkala svého budoucího přítele Justina Timberlakea.

Záhy se z ní stala vycházející hvězdička teenagerského popu – dokonalé ztělesnění amerického optimismu 90. let. Matka se jí rozhodla pomoci v kariéře velmi originálním způsobem: donutila dceru, aby si nechala voperovat prsní implantáty. Britney z nich byla nešťastná, zvláště poté, co se do ní začali nemilosrdně obouvat novináři. Ani za mák si nevěřila: „Vystupovala třeba před patnácti tisíci lidmi, kteří jí aplaudovali, a ona se rozbrečela, že byla příšerná,“ vzpomíná choreografka jejích vystoupení Darrin Henson. Nemluvě o tom, že její první dvě alba prodala dohromady téměř 40 milionů kusů.

Z depresí a ze spárů pochybných lidí, kteří jí na večírcích nabízeli prášky a drogy, ji načas zachránil vztah s Justinem Timberlakem. Po jejich rozchodu v roce 2002 (Justin zjistil, že ho Britney podvádí), ale začal její dramatický sešup po šikmé ploše.

Pád do propasti

Zoufale hledala dalšího chlapíka, který by jí byl stejnou oporou jako Timberlake. Hledala ho po barech a nočních klubech, kde ovšem potkávala jen zcela nevhodné týpky typu Colina Farrella či jistého Freda Dusta, který o jejich sexuálních radovánkách později bez zábran vyprávěl v rádiu. O Vánocích 2003 se v Las Vegas impulsivně provdala za kamaráda z dětství Jasona Alexandera, matka však nechala sňatek anulovat. V jejím životě bylo pořád víc alkoholu, drog a divných přátel, pohrávala si s myšlenkou na sebevraždu. Až potkala Kevina Federlina. Čím ji zaujal pětadvacetiletý loser, který ani nedokončil střední školu? Možná tím, že měl aspoň něco společného s Justinem Timberlakem: vystupoval totiž v jeho klipu jako tanečník. A možná i tím, že kvůli ní neváhal opustit přítelkyni, se kterou už v té době měl jednou dítě a druhé bylo na cestě. Každopádně, jeho vliv na Britney byl značný: přesvědčil ji, aby propustila svého manažera. Nyní prý bude jejím manažerem on. Jeho manažerský styl však znamenal především výprodej jejich společného soukromí: své svatební fotky i novorozenecké fotky prvního dítěte prodali za milion časopisu People. Britney téměř přestala pracovat. Místo toho se začala chovat jako pravá příslušnice bílé chátry: chodit bosa k benzínové pumpě, vysypávat popelník z okna, nosit trička s trapně vtipnými nápisy a především – kašlat na připoutání dětí v autosedačce. Nakonec ji opustil i Federline. A Britney se řítila do propasti: zvracela na veřejnosti, bloudila po ulicích pronásledovaná paranoidními představami, skamarádila se s Paris Hilton (která se jí za zády bezostyšně vysmívala) a zalíbilo se jí v honičkách s paparazzii. „Poslední dva tři roky jsem si toho hodně prožila. Jsem přece celkem chytrý člověk. Co jsem si ksakru celou tu dobu myslela?“ říká v již zmíněném televizním dokumentu, který bude mít premiéru 30. listopadu na MTV.