Ve středu 12. září ve večerních hodinách bratislavskou ulicí Zámecká zaznělo několik výstřelů. Před známou gay kavárnou Tepláreň, která funguje i jako bar, připravil útočník o života dva muže. Zraněna byla také servírka z jiného baru, která byla převezena do nemocnice. Podle webu novinky.sk byl pachatelem devatenáctiletý mladík. Věří se, že šlo o zločin z nenávisti. Několik hodin po útoku našla policie pachatele mrtvého.

Podíl viny mají prý i politici

Útok na sociálních sítích rychle odsoudily tisíce lidí. Mezi nimi se objevilo i několik známých českých i slovenských osobností, které k LGBTI komunitě patří. Herec Daniel Bambas uvedl, že ke zločinu střelce mimo jiné motivovala slova některých politiků, kteří veřejně proti LGBTI komunitě vystupují. „Ano, politici a různé ‚aliance’ zpochybňující rovná práva a zasévající nenávist vůči menšinám mají na takových strašlivých činech svůj podíl viny. Ta nenávist je hmatatelná a slovo je zbraň,” napsal rozhořčeně na svém Instagramu ve stories.

Tragédie neunikla pozornosti ani Janu Cinovi anebo Honzovi Musilovi. Oba na svým sociálních sítích sdíleli příspěvky související s tragédií, ke kterým přidali symboly modlitby anebo zlomeného srdce.

Bylo to bezpečné místo

K hrůznému činu se vyjádřil i slovenský komik známý pod přezdívkou Fero. „Bar Tepláreň na Zámecké ulici patří k místům, kde se může moje LGBTI+ komunita bezpečně, svobodně a přátelsky setkávat. Je to místo svobody, diverzity a lidskosti, ve kterém jsem se vždy cítil bezpečně a přijatě na rozdíl od jiných slovenských podniků, kde jsem byl šikanován a fyzicky napaden. O to víc si vážím, že jsem právě v Teplárně mohl začít svou kariéru bavením hostů a přátel,” napsal komik na svém Facebooku.

„Dnes ale vidím, že na tomto místě zemřeli násilným a tragickým způsobem dva mladí lidé. Tato kultura smrti, respektive menšinové nenávisti je důsledkem chování našich politiků v parlamentu, kteří si bez hanby berou do úst homosexuály a veřejně lžou. Dokdy to budeme tolerovat, dokdy se budeme dívat na vlnu nenávisti, která začíná od zákazu vlajky LGBTI+ až po sdílení nenávistných komentářů vůči konkrétním osobám?” ptal se zoufale.

Související články