Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaký měla Němcová vztah s manželem? Intimní pohled čtyř významných žen

Boženu Němcovou ztvárnila herečka Aňa Geislerová
Boženu Němcovou ztvárnila herečka Aňa Geislerová
Zdroj: Profimedia.cz

Božena Němcová celý život hledala lásku. Alespoň tak je to vykresleno ve stejnojmenném seriálu. Po boku jí však věrně stál manžel, i když ho celý život podváděla. Nutno říct, že on také nebyl žádné neviňátko. Jaký byl vlastně jejich vztah? O tom promluvila scenáristka Hana Wlodarczyková, režisérka Lenka Wimmerová a herečky Aňa Geislerová a Anna Kameníková.

„Byla to odvážná a otevřená žena, která si stála a šla za svým. V tomto by pro nás jako národní ikona měla být inspirativní,“ prozradila svůj pohled na věc scenáristka seriálu Božena Hana Wlodarczyková v pořadu Rozstřel na iDnes.cz.

„Na střední škole se naše učitelka Němcové i celému národnímu obrození vyhnula, takže můj vztah k ní byl původně velmi povrchní,“ tvrdí pro stejný zdroj režisérka seriálu Lenka Wimmerová.

Později byla postavena před to, jak věrohodně představit život Boženy samotné i Boženy s manželem Josefem Němcem. Je nesporné, že Němec byl despota a hrubián.

„Bylo pro nás zcela klíčové ukázat ho v jiném světle. Vztah Němcových je hlavní vypravěčskou osou scénáře. Příběh Boženy Němcové je pro psaní fantastický v tom, že v sobě má přirozeně silného antagonistu – Josefa Němce,“ vysvětlila Wlodarczyková.

Anna Kameníková Anna Kameníková Zdroj: Profimedia.cz

„Podle tehdejšího rodinného práva byl manžel vládcem nad životem ženy a jen on rozhodoval o výchově dětí a tak dále. Žena měla vůči němu podřízenou pozici. Josef Němec za svou manželku mj. podepisoval i autorské smlouvy, vyjednával o výši jejích honorářů. To, jakým způsobem se Božena chovala, bylo na svou dobu mimořádné,“ uvedla scenáristka.

„Například prosadila proti manželově vůli synova studia na malířské akademii v Mnichově, byť to byl finančně plán vysoce nad jejich poměry,“ dodala. Možná i to v Němcovi probouzelo agresivitu.

„Pro Jana Hájka byly takové scény velmi těžké, čímž netvrdím, že pro holky (Anna Kameníková a Aňa Geislerová – pozn. red.) nebyly, ale točili jsme tehdy hned za sebou scény, kde někoho ohýbá o stůl nebo vláčí po podlaze, a tak měl strach, že Josef bude vypadat pouze jako nemožný despota. Nakonec je tam ale vidět i dost něhy nebo to, že Boženu přivedl k české literatuře,“ řekla Wimmerová.

Jan Hájek Jan Hájek Zdroj: profimedia.cz

„Otázkou je, co by bylo, kdyby nepotkala svého muže. Trpěla s ním, ale kdyby si Barbara nevzala Josefa Němce, nikdy by se nestala Boženou Němcovou. To on ji přivedl k češtině a češství a dovedl ji do společnosti. Přestože spolu zažili nešťastná léta, byl jeho vliv na ni zásadní,“ zamýšlí se podle webu Ceskatelevize.cz Aňa Geislerová, představitelka hlavní role.

„To, že Božena někdy doma schytala pár facek, je samozřejmě v nepořádku – v dnešní době. Tehdy to bylo normálnější. Nepůsobilo to na mě dobře, ale dávalo to smysl v těch situacích, které se tam objevují. Josefa, Boženina manžela, k tomu vždycky vedlo nějaké zoufalství nebo rozčarování, a možná bylo i namístě. V kontextu té doby ano,“ tvrdila Kameníková, která hraje Němcovou zamlada, v Prostoru X na Reflexu.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky