Seriál Božena zájem o Boženu Němcovou logicky zvýšil. Emancipovaná spisovatelka to v životě rozhodně neměla jednoduché. Asi největší ranou pro ni byla smrt syna Hynka. Narodil se v roce 1838 a zemřel, když mu bylo pouhých patnáct let.
Příčinou jeho skonu byla tuberkulóza. Božena se k synovi dostala jen pár dní před jeho smrtí. Lékařem jejího syna byl Vilém Dušan Lambl, se kterým měla spisovatelka poměr. Ten krátce po tragédii skončil. Se ztrátou milovaného dítěte se vyrovnávala až do konce života.
Po smrti Hynka to měl velmi těžké Karel. Matka na něj měla veliké nároky, a on to nezvládal. Už v době, kdy sbíral zahradnické zkušenosti u příbuzných v Zaháni, mu rodiče vyčítali, že neumí vyjít s penězi – příliš pije a utrácí za tabák. Karel přesto neváhal žádat věčně zadluženou matku o finanční podporu.
Později střídal zaměstnání, často zůstal bez platu a tehdy ho živil otec, který ho u sebe nechal bydlet a snažil se mu najít práci. Karel se na posledních pět let života usadil, stal se ředitelem významného ovocnářského ústavu v Praze. Z dvou manželství měl sedm dětí a je pravděpodobným otcem dítěte své švagrové. O tohoto chlapce se postaral Karlův bratr Jaroslav v Rusku.
Hodně toho musela zkusit Theodora, které nikdo neřekl jinak než Dora. Dora se odmala starala o domácnost, což Němcová nikdy nedělala. Nakonec se musela starat i o svoji umírající matku. Kvůli prodělanému zánětu lymfatických uzlin měla Dora jizvy v obličeji.
Nikdy se nevdala. Vystudovala francouzštinu a stala se učitelkou v Táboře a Jičíně. Vzhledem k povolání musela tehdy zůstat svobodná a bezdětná. Zamilovala se ale do jičínského starosty a porodila mu syna. Toho odložila do adoptivní rodiny.
Zemřel v necelých třech letech na záškrt. Dora skoupila na úvěr v Jičíně pozemky a nechala si postavit drahou vilu. K obávané chudobě měla čím dál blíž. Kvůli splácení dluhu musela rozprodávat nejen pozemky, ale nakonec i pozůstalost Boženy Němcové, včetně dopisů.
Syn Jaroslav si oproti ostatním vybudoval úspěšnou kariéru. Rok po matčině smrti odjel do Ruska a tam zůstal natrvalo. Zpočátku byl učitelem kreslení a rýsování v Oděse, postupně se vypracoval na odborníka v oboru ovocnářství a sadařství, uznávaného nejen v Rusku a evropských zemích, ale také ve Spojených státech a v Kanadě.
Ve svém povolání zúročil i výtvarný talent, vytvářel precizní kresby rostlin. Členům rodiny v Čechách mnohdy poslal peníze, otec i Dora strávili pár měsíců v Rusku jako jeho hosté. Byl jednou ženatý, ale vlastní děti neměl. Jméno Jaroslava Němce dodnes nese jedna odrůda jablek.