Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Bony a klid: Za natočení erotické scény byl režisérovi Olmerovi snížen plat

Film Bony a klid je příběh naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy
Film Bony a klid je příběh naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy
Zdroj: Flickr.com

Příběh naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy, aby získal zpět peníze, o které jej okradli podvodníci, a místo toho se stane členem zavedené překupnické party, si získal srdce mnoha diváků. To je snímek režiséra Víta Olmera a scénáristy Radka Johna s názvem Bony a klid.

Prostředí tuzexových poukázek a veksláků v džínových bundách z osmdesátých let si scénárista Radek John pečlivě studoval. Scénář je inspirován skutečnými příběhy pražského podsvětí, kam John pravidelně docházel. Dokonce i příhoda s navezeným sněhem byla inspirována epizodou známého veksláka, který si z nudy objednal dvě tatrovky plné písku a uprostřed chodníku před Tuzexem si udělal soukromou pláž. S doutníkem a skleničkou whisky pak sledoval kolemjdoucí, jak spěchají do práce. (Zdroj: www.csfd.cz, Bony a klid, zajímavosti)

Prostředí tuzexových poukázek a veksláků si scénárista Radek John pečlivě studoval

Sex na každém rohu

Provokací a erotikou se to ve filmu jen hemží. Dokonce byl Vít Olmer kvůli scéně s gruppensexem kritikem Rudého práva Janem Klimentem označen za pornografického režiséra a barrandovská studia mu snížila honorář. Jako by tušili, že na snímku moc nevydělají. Chybu Barrandov udělal ihned po dokončení filmu, když ho cenzoři zakázali a uložili do trezoru. Přes známého se ale k němu dostal jeden ze šéfů podsvětí a nakopíroval ho na kazety VHS. Videokazety pak prodával a staly se populárnější než "oficiální" erotické filmy. Když cenzoři zjistili, že se film šíří nelegální cestou a vydělávají na něm právě veksláci, dali mu zelenou a film tak putoval do kin.

Vít olmer, režisér filmu Bony a klid

Úspěšná hudba

Zajímavostí je, že v době natáčení studio povolilo skladateli Ondřeji Soukupovi angažovat americké zpěvačky Dianu Green, Silvii Brown a zpěváka Charlese Shawa, aby k filmu nazpívali soundtrack. "Při mixu technici utekli, protože jsme hudbu pouštěli strašně hlasitě, ale Charles říkal, že to tak musí být, a ještě tancoval. Později prozradil tisku, že to on zpívá za Milli Vanilli," vzpomíná Soukup. Slyšet mimo jiné můžeme i dvě písně od skupiny Frankie Goes to Holywood, kterou skladatel získal jako zázrakem za jednu libru. (Zdroj: www.idnescz, film a televize, květen 2014)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky