Jan Cimický se k věci staví velmi racionálně. Bez většího váhání se pustí do odpovědí. Zeptali jsme se ho, zda je standardní mít ve vztahu takový věkový rozdíl.

„Není to úplně běžná věc, ale není to něco, co by bylo zcela výjimečné. Věkový rozdíl se počítá podle kalendářního věku, to znamená podle data narození, ale v tom mezilidském vztahu hrají roli třeba i biologický a mentální věk. V tom se mohou pak jedinci sbližovat více,“ vysvětluje Cimický, který se za léta praxe setkal s ledasčím.

Tak velký věkový rozdíl úplně běžný není

„Z historie známe hned několik případů. Když se podíváte o sto nebo dvě stě let zpátky, tak zjistíte většinou si mladší dívky braly starší muže. Mělo to ale svůj smysl, jelikož ony potřebovaly být zajištěné. On musel mít jasnou a trvalou práci,“ vysvětluje Cimický historickou konotaci.

„S vývojem se pak věkem lidé sbližovali a brali se více méně vrstevníci. No a dnes se zase ta situace mění a to je dynamický jev a není to příznak sociální patologie. Možná je to více vidět u lidí, kteří jsou známí. Z minulosti známe případy, kdy si mladá dívka vzala výrazně staršího partnera a byla s ním velice šťastná,“ upřesňuje a tahá z rukávu zmíněné případy.

Bohuš Matuš tvrdí, že Lucinka je vyspělá

„Napadá mě Jarmila Glazarová, která si jako mladá dívka vzala výrazně staršího lékaře doktora Podivínského a napsala o tom nádhernou knihu, která se jmenuje Roky v kruhu. Stejně tak Edith Piaf, která si na sklonku vzala výrazně mladšího partnera. Charlie Chaplin si vzal ve zralém věku mladší dívku. Nelze z toho vyvodit nic. Záleží na tom, jak si ti dva vyhovují,“ míní Cimický.

Faktem však zůstává, že Lucie je stále dívka a v ženu se bude teprve měnit. Jak moc ji může těhotenství v tak mladém věku ovlivnit?

Těhotenství Lucinku promění v ženu

„Asi těžko lze předpokládat, že by ji to ovlivnilo nějak výrazně negativně. Mohou se tam vyvíjet ty vztahy, ale to se vyvíjí v každém partnerství,“ konstatuje Cimický.

Otázkou, nad kterou všichni přemýšlí, je, zda je vůbec možné, aby spolu takto nesourodá dvojice vydržela třeba i desítky let. „Záleží na tom, jak je ten druhý partner starý,“ tvrdí Cimický a zůstává v obecné rovině, ze které nevybočuje.

Miminko si moc přála

„Když tomu partnerovi bude sedmdesát, tak už se nedá předpokládat, že to bude déle než dvacet let. Záleží to také na individuálních podmínkách a možnostech,“ dodává odborník na slovo vzatý. Samotný Bohuš Matuš tvrdí, že je Lucie velmi vyspělá a proto si rozumí.