Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Klienti Bohemia Energy hledají nové dodavatele, kolik si připlatí za energie?

Bohemia Energy.
Bohemia Energy.
Zdroj: ČTK/Michal Kamaryt
Bohemia Energy.

Jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu, skupina Bohemia Energy, oznámil nečekaný konec na českém trhu. Pro více než 900 tisíc zákazníků to znamená, že si do půl roku budou muset najít nového poskytovatele energií. Má to ale háček, zákazníci Bohemia Energy za plyn a elektřinu s největší pravděpodobností zaplatí mnohem více než dosud.

Šokovaní zákazníci se teď snaží zjistit, co všechno to pro ně bude znamenat. Odborníci je uklidňují, že o dodávky elektřiny a plynu se bát nemusí, protože ty jim zajistí takzvaní dodavatelé poslední instance. Nejdéle do půl roku si ale klienti musí najít novou společnost, od které budou energie odebírat. 

Zákazníci jsou chráněni půl roku

Dodavatel poslední instance je pojistkou pro spotřebitele, jejichž firma náhle zkrachuje nebo není schopná zajistit dodávky plynu a elektřiny. Proto tzv. DPI nastupuje okamžitě a lidé pak mohou jeho služby využívat nejdéle půl roku. Během této doby si vyberou novou společnost, k níž přejdou bez jakýchkoli poplatků.

Lidé, kteří odebírali energie od Bohemia Energy, ale budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Za dodávky elektřiny a plynu zaplatí velmi pravděpodobně mnohem vyšší částku. "Jednou z příčin krachu bylo, že Bohemia Energy s lidmi nasmlouvala nízké ceny, ale neměla to kryté nákupem. Potom musela nakoupit objem, se kterým nepočítala, ale už za současné burzovní ceny, které sice už naštěstí klesají, ale jsou mnohem vyšší než před rokem," vysvětlil pro Českou televizi ředitel Asociace nezávislých dodavatelů Jiří Gavor.

Ceny dodavatelů poslední instance nejsou regulované, na druhou stranu ale mají pevná pravidla. Například se může stát, že si firmy budou účtovat administrativní náklady spojené s tím, že přeberou nové zákazníky jen na přechodnou dobu. Problém je rovněž v tom, že ceny elektřiny a plynu na burzách stoupají. Vyšší zdražení proto mohou očekávat především ti, kteří uzavařeli smlouvy už před delší dobou za tehdy výhodných podmínek.

"My nemáme na burze nakoupenou energii dopředu, takže cena dodavatele poslední instance se odvíjí od ceny na burze. Kvůli tomu, že ceny jsou tak veliké, tak je i cena dodavatele poslední instance nepříjemně vysoká," řekl mluvčí PRE Petr Holubec pro TN.cz.

Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek upozorňuje, že vzhledem k velkému množství tarifů pro stávající zákazníky nedokáže vyčíslit přesný nárust cen pro klienty Bohemia Energy. Přesto není pochyb o tom, že nově příchozí klienti musí počítat s vyššími cenami.

Noví klienti budou mít vyšší ceny

"Ceník pro odběratele v režimu dodavatele poslední instance je již zveřejněn a je samozřejmě za jiných podmínek, než jsou ceníky určené pro naše stávající zákazníky," uvedl Vránek pro Aktualne.cz. Klient Bohemia Energy, který například plynem vytápí rodinný dům podle nových cen zaplatí ročně za topení necelých 60 tisíc korun včetně DPH, uvedl Vránek.

"Zákazníci musí počítat s tím, že si připlatí, protože jsme s nimi nepočítali," řekl mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík pro TN.cz. Polostátní ČEZ přitom elektřinu pro nové klienty zdražil už začátkem října.

Lidé, kteří přichází nově od jiných dodavatelů například u tříleté fixace za megawatthodinu zaplatí 3229 korun, což je zhruba o 50 % více než dosvadní klienti. Podle říjnového ceníku dodavatele poslední instance domácnost v tarifu d02d s průměrnou spotřebou 2,2 Mwh ročně dá za elektřinu zhruba 16 500 korun. Se zjištěním přišel web aktualne.cz.

Jak připomíná Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu, v poslední době zdražují všichni dodavatelé, nejen ti poslední instance. Proto bude jeho úřad pečlivě sledovat, jestli společnosti jednají podle zákona a účtují zákazníkům oprávněné náklady. "Už jsme dodavatele vyzvali, aby nabídli lidem ceny skutečně odpovídající situaci, a nikoliv vyšší," doplnil Trávníček pro deník E15.

Klienti, kteří hledají novou společnost, by měli být velmi opatrní a naneletět tzv. energošmejdům. Odborníci proto doporučují, aby si porovnali nabídky všech firem. Cena energií by podle prognóz navíc měla za několik měsíců klesnout, proto se vyplatí nejdříve zůstat u dodavatelů poslední instance a jinam přejít až po Novém roce.

Reklamy s Pavlem Liškou zněly lákavě, zákazníkům Bohemia Energy ale nakonec zbyly oči pro pláč.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky