Bohdalová se postupem času stala miláčkem národa. Vystupovala v různých soutěžích, talkshow i estrádách. Herečka vybavená nekonečnou energií a naprostou bezprostředností si nenechá ujít ani ve svém pokročilém věku žádnou společenskou událost.

Start kariéry

Populární herečka debutovala před kamerou už v šesti letech. První film, ve kterém se objevila, se jmenoval Pižla a Žižla na cestách. V osmi letech se objevila ve filmu Zlatý člověk a v devíti ve snímku Madla zpívá Evropě. I když už měla za sebou nějaké herecké zkušenosti, při přijímacím řízení na DAMU jí to nepomohlo, vzali ji až napotřetí. Studium herectví musela následně přerušit kvůli zatčení svého otce za protistátní činnost a také proto, že se narychlo vdávala. V roce 1954 si vzala inženýra Břetislava Staše. V té době už byla Jiřina těhotná, čekala dceru Simonu. Po narození dcery školu dostudovala. Její otec byl v té době ve vězení, kde strávil sedm let.

STB

Po škole začínala Bohdalová u Jana Wericha v Divadle ABC. Právě kvůli Werichovi ji kontaktovala Státní bezpečnost, herečka však informace o něm odmítla předávat. Díky tomu ji Státní bezpečnost od konce padesátých let vedla jako agentku. Teprve až v roce 2004 soud konstatoval, že byla ve svazcích StB vedena neoprávněně. Bohdalová tehdy uspěla u vrchního soudu se žádostí o výmaz svého jména ze seznamů spolupracovníků. I její otec se nakonec dočkal spravedlnosti, bohužel až po své smrti. V roce 2016 obdržel in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji.

Filmová královna

Od roku 1967 zakotvila Bohdalová na Vinohradech, kde hrála například v Kočičí hře. V roce 2005 se přesunula do Divadla Na Jezerce. U filmu je nestárnoucí herečka stále. Za zmínku stojí snímky jako jsou Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu, Čtyři vraždy stačí, drahoušku či komedie Světáci režiséra Zdeňka Podskalského. I když Bohdalová hrála převážně komediální role, v dramatech dokázala vynikout také. Excelovala například ve filmu Hvězda zvaná Pelyněk režiséra Martina Friče. Ve válečném filmu z roku 1964 se sešla se svou životní láskou Radkem Brzobohatým.

Za Brzobohatého se pak i provdala, ale na začátku osmdesátých let se kvůli jeho novému vztahu rozvedli. Herec po 12 letech soužití odešel k Haně Gregorové. Společně se s Bohdalovou sešli před kamerou až na sklonku jeho života. Zahráli si ve snímku Vrásky z lásky režiséra Jiřího Stracha, výkon Bohdalové byl nominován na Českého lva.

Zdroje: ČSFD, Čti Doma, iDnes.cz