Blanka Bohdanová ještě ani nechodila do školy, když se rozhodla, že by se chtěla stát herečkou. "Na jevišti jsem stála od pěti let," připomněla dlouholetá členka Národního divadla v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka. Jenže hereččin tatínek se o svou dceru hodně bál a s uměleckou dráhou vůbec nesouhlasil.

Odjela do Británie, a u filmu skončila

"Byla jsem jedináček, a tak můj odchod do světa oba rodiče prožívali docela špatně. Vlastně byli nešťastní," připustila herečka. Ta si nakonec prosadila svou a když po válce vystudovala brněnskou JAMU, odešla do prvního angažmá v Pardubicích.

I když Bohdanová patřila mezi naše nejvýraznější herečky, ve filmu a televizi dostávala jen málo hlavních rolí. Stačilo, aby nadějná umělkyně odjela v roce 1969 na studijní pobyt ve Velké Británii, a okamžitě dostala stopku od komunistického režimu.

Od té doby mohla umělkyně na natáčení filmů prakticky zapomenout. V televizi sice občas pracovala, většinou ale dostávala jen pár epizodních postav. Mihla se v seriálech Třicet případů majora Zemana, Doktor z vejminku nebo Třetí patro.

Režiséři jí nejčastěji svěřovali role nepříjemných a hašteřivých babizen, ve skutečnosti ale herečka platila za noblesní dámu, která nade vše milovala život. Když jí komunisté znemožnili pracovat, byl to pro ni šok. Aby se vyrovnala s tak krutou ránou osudu, začala se plně věnovat malování.

"Malířství mě zachránilo. Z depresí, z absolutní katastrofy. Protože jsem letěla jak meteor a najednou to ustřihli," popsala těžké období v Českém rozhlase. Nakonec se ale Bohdanová do malování zamilovala a ještě v devadesáti letech v plné síle uspořádala výstavu svých obrazů.

V době, kdy herečka neměla na růžích ustláno, se na ni usmálo štěstí v osobním životě. Ve dvaačtyřiceti letech se stala maminkou jediného syna Vlada, který je dneska uznávaným fotografem. Herečka prý ani nechtěla, aby šel v jejích hereckých stopách. "Herci slavných rodičů jsou málokdy lepší než oni," prohlásila na rovinu v rozhovoru pro deník Aha!

Hrála ještě v pětaosmdesáti letech

Syn Vlado byl ženatý se spisovatelkou Zuzanou Maléřovou, se kterou má dceru Alžbětu a syna Jeronýma. Nedávno se ale Bohdan objevil na karlovarském festivalu s novou přítelkyní, známou herečkou Lenkou Krobotovou.

Blanka Bohdanová hrála v Národním divadle až do pětaosmdesáti, pak ale herectví definitivně pověsila na hřebík. Excelovala také v Činoherním klubu, kde účinkova se svým kamarádem, hercem Stanislavem Zindulkou. Herečka získala dvě ceny Thálie a byla několikrát oceněna za práci v dabingu. Naposledy se objevila ve filmu Tomáše Magnuska Bastardi.

Už teď je jasné, že pohřeb zesnulé herečky nebude veřejný. "Poslední rozloučení se na přání zesnulé uskuteční v kruhu rodinném," řekl pro iDNES mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Blanka Bohdanová zemřela v neděli 3. října v jedné z pražských nemocnic.