Zdeněk Troška: Možná kvůli Babovřeskům má Lucka Vondráčková problémy

Zdeněk Troška natočil úspěšné Babovřesky
Zdeněk Troška natočil úspěšné Babovřesky

Při natáčení Babovřesků zažil celý štáb spoustu legrace, sám režisér se ale musel vypořádávat s nevolí několika farářů, kteří je nevítali s otevřenou náručí.

Pro lidi

Režisér Zdeněk Troška je od přírody veselý člověk, který rád přihodí historku z natáčení a jen málokdy si stěžuje. Babovřesky mu ale přidělaly pár vrásek na čele. I když si dělal z farářů legraci už ve slavné triologii Slunce, seno, o pár let později už bylo pro jeho humor mnohem méně pochopení a někteří představitelé katolické církve mu házeli klacky pod nohy.

Peripetie

"Například pan Jáhen z Pištína nás nepustil do kostela. Nechtěli jsme tam ani točit, jen jsme tam chtěli s babkami nacvičit mariánskou píseň."

Do obecního kostela v Dřítni se Troška sice díky povolení starosty dostal, neobešlo se to však bez láteření místního faráře, který starostovi vynadal a režiséra označil za "debila". "Lucku Vondráčkovou dokonce doslova proklel. Kdo ví, co tím přivolal."

Dobré vztahy režisér nevybudoval ani s tehdejším českobudějovickým biskupem. Ten rozkol sice nekomentoval, ale je veřejně známé, že Trošku nazýval "satanem". Na svou funkci později rezignoval kvůli chátrajícímu zdraví.

Potrefená husa

Většině z nich leží v žaludku, že by filmové postavy mohly mít něco společného s realitou. "S nikým si nevyřizuju účty, jen humorným pojetím a nadsázkou poukazuju na to, co se v církvi skutečně děje." Svými filmy neškodí, chce jen pobavit a nemůže za to, že nevědomky ukazuje pokrytectví vlastní katolickým hodnostářům.

Jediný, kdo není Troškovi proti srsti, je sám papež František, který svou upřímností lidi opět sjednocuje a vede církev správným směrem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky