Poté, co byla Jana Hlaváčová uložena k odpočinku, se její dcera Bára Munzarová již opět naplno vrátila do pracovního procesu. Po období, kdy se starala o oba nemocné rodiče, je sice ještě stále velmi unavená, pomalu se jí ale daří se se smutnou životní etapou vyrovnat.

V lednu roku 2019 se herečka rozloučila s tatínkem, hercem Luďkem Munzarem. O pět let později ji navždy opustila také maminka. “Teď musím vyzkoumat velkou díru té ztráty a zároveň nabyté svobody pro mne,” prozradila Munzarová pro deník Blesk s tím, že jí sice rodiče chybí, zároveň jí však ubyla řada starostí. 

Byly ale pochopitelně také chvíle, kdy situaci nenesla zrovna nejlépe. “Zlobíte se na tu situaci, na ty rodiče... Tím vším jsem si prošla. Na to se připravit asi nedá,” vysvětlila v pořadu televize Prima Showtime. 

Rodiče mohli dožít doma

Velmi důležité pro ni bylo to, že oba její rodiče mohli své poslední měsíce strávit v klidu domova, a to navzdory tomu, že jejich zdravotní stav nebyl právě příznivý. “Když se to podaří nastavit v lásce – nejde to bez pomoci, člověk by úplně vyhořel – dovolte si požádat o pomoc. Ta duše se dá dochovat v domácí péči i bez bolesti, nechat ji tak převést na druhou stranu,” apeluje Bára Munzarová nyní na všechny, kdo se nachází v podobné životní fázi. 

Velmi důležitým faktorem, který vedl k tomu, že se jí zajistit důstojné stáří pro oba blízké podařilo, bylo ale to, že na to nikdy nebyla sama. “Lehké to není, bez pomoci mé zlaté sestry a všech pečovatelek by to nešlo. Takže se mi podařilo nashromáždit tuhle síť lidí, kterým můžu věřit,” vysekla jim pochvalu Munzarová.

Zvláště péče o Janu Hlaváčovou byla pro rodinu velmi těžká. Herečku trápilo zdraví a od roku 2013 se proto téměř neobjevovala na veřejnosti. 

Zdravotní stav ji odřízl od světa

Spekulovalo se o různých diagnózách, Parkinsonovu nemoc ani Alzheimera ale Hlaváčová ani rodina nikdy nepotvrdila. Zdravotní stav herečky se začal prudce zhoršovat v roce 2019, kdy ji těžce zasáhla smrt manžela. Tehdy prý přestala mít vůli žít.

Není se příliš čemu divit, se svým mužem totiž žila dlouhých padesát let a byl bezesporu její životní láskou. Kvůli němu dokonce před lety vystěhovala z domu vlastní matku, protože vzájemné vztahy pořádně skřípaly. 

“Rozešly jsme se ve zlém, obrečela jsem to, ale věděla jsem, že když to neudělám, rozpadne se nejen moje manželství, ale i můj vztah k ní, protože bych jí to nemohla zapomenout,” vzpomínala na tu dobu herečka, které se nakonec podařilo vztah s matkou znovu navázat.

Se sestrou ztratila kontakt

Ztráta manžela ji ale zasáhla velmi těžce. “Nemám chuť chodit ven. Nechci. Stejně jako už nemám chuť s nikým mluvit. Zaprvé se mi občas komunikuje velmi těžce a zadruhé jsem se toho v životě namluvila až až. Bylo to moc hezké, ale bylo toho dost, jak se říká. Já teď už chci jenom v klidu dožít,“ popsala Hlaváčová sama svou náladu před časem. 

Kvůli chatrnému zdraví se také musela přestat vídat se svou sestrou Danou Hlaváčovou, což pro ni jistě bylo velmi bolavé.

“Od té doby, co jsem ležák, se sestrou nejsme ani v kontaktu. Nevíme o sobě. Nemám na ni ani telefon. Já mám ale dost co dělat se sebou, nezbývá sil starat se o něco jiného,“ svěřila se Jana Hlaváčová začátkem roku webu ahaonline.cz.

Související články