Od 15. ledna se mohou registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka bez rozdílu. „Systém to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,“ vysvětlil Babiš.

„Hlavní prioritou je věk, ale také zdravotní stav,“ řekl. V praxi tak starší zájemce s chatrným zdravotním stavem dostane termín dřív než zdravý padesátník.

„Očkování potrvá asi devět měsíců, ale uděláme maximum pro to, abychom ten termín zkrátili,“ řekl Babiš ve svém pořadu Čau lidi. Sám se nechal očkovat hned první den, a to v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

„Nechal jsem se očkovat jako jeden z prvních, abych šel příkladem pro ty, kteří nevěří, že vakcína je naděje, která nás zbaví toho hrozného viru,“ řekl Babiš, který apeluje na to, aby se všichni nechali očkovat. Strach není namístě.

„Nic jsem necítil, neměl jsem žádné příznaky,“ popisoval svoje pocity. „Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si na hodinu lehnout a potom jsem byl v pohodě,“ řekl, aby veřejnost zbavil obav. Očkování podle jeho názoru není nic strašného.

Česko dle něj objednalo 15 901 700 vakcín pro 8 953 849 občanů. Nyní se očkuje v pražských a brněnských nemocnicích a mezitím se vytvářejí další očkovací centra.

Vakcína je vyvinuta firmami Pfizer a BioNTech. „V průběhu ledna bude rezervační systém spuštěn,“ řekl již dříve Babiš s tím, že se lidé mohou registrovat na crs.uzis.cz, ale také telefonicky či prostřednictvím svého praktického lékaře. Zavedený pátý stupeň opatření ho mrzí, ale je podle něj nezbytný.

„Mě samozřejmě velice mrzí ta opatření. Já bych taky chtěl lyžovat. Moje dcera Vivien od 6. března nebyla ve škole, je na distanční výuce,“ tvrdí Babiš, který musí opatření dodržovat stejně jako každý jiný.

„Můj syn Frederik, kterému je 16 let, byl v tomhle roce jen dva týdny ve škole. Taky bych chtěl chodit se ženou do kina, taky bych chtěl lyžovat, taky bych chtěl chodit do restaurací, ale nemůžu,“ konstatoval premiér.