Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Další osudy Antonína Duchoslava po natáčení Sněženek a machrů

Jan Antonín Duchoslav jako Viky ve filmu Sněženky a machři
Jan Antonín Duchoslav jako Viky ve filmu Sněženky a machři
Zdroj: ČSFD
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Jeho vizáž si přímo říkala o role problematických výrostků. Frajerská patka, drzý úsměv a lajdácké držení těla byly v 80. letech rysy typického rebela, který vybočoval z kolektivu a učitelé s ním měli jen kříž. Jak se ale Jan Antonín Duchoslav choval v reálném životě a co z něho nakonec vyrostlo?

Nutno předeslat, že Jan Antonín problematické žáky nemusel ani tak moc hrát, protože ani on sám nebyl žádný vzorný andílek. Na konkurz do filmu Sněženky a machři se ostatně přihlásil hlavně z důvodu, že filmaři studentům přislíbili omluvenku do školy. Celebritou se tak stal vlastně omylem. Roli Vikyho ze Sněženek a machrů následovala úloha učně Mikyho v úspěšném seriálu Třetí patro, a Jan Antonín byl najednou veřejně známý. Pro velké absence však měl v posledním ročníku gymnázia velké problémy a nakonec skončil bez maturity.

Noční můrou se mu stala vojna. Jeho povinnou službu na východním Slovensku provázely kázeňské problémy, které vyvrcholily odsouzením k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na deset měsíců. Díky amnestii prezidenta Husáka si Jan Antonín nakonec odseděl jen 19 dní.

Od té doby se protloukal životem, jak to jen šlo. Vystřídal povolání rekvizitáře, osvětlovače a instruktora lyžování, dokonce jednu dobu podnikal s dámskými ramenními vycpávkami. Přestože ve filmech hrával spíš negativní postavy, těšil se přízni ženského publika. Nakonec zakotvil ve vztahu s právničkou Klárou Stibůrkovou. Jejich manželství sice nevydrželo, ale zato Duchoslavovi "nadělilo" dva syny, se kterými zůstal na rodičovské dovolené. V té době totiž neměl žádné velké pracovní příležitosti, a tak umožnil manželce, aby se věnovala vlastní náročné práci, a mateřskou roli převzal on. "Mám jednou měsíčně divadlo a občas moderování. Takže když jsme porovnali naše příjmy, bylo rozhodnuto. Být na mateřské mě navíc nijak neuráží," vysvětlil tehdy Šípu. ¨

V roce 2008 vešel do kin snímek Sněženky a machři po 25 letech, kde si Jan Antonín opět zahrál Vikyho. Od té doby se sem tam objevuje ve filmech a televizních seriálech, mohli jste ho vidět například ve Vánočním Kameňáku nebo v sitcomu Benzínka. Kromě hraní se věnuje i moderování a přípravě dokumentárních pořadů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky