O antigenní testování na koronavirus je obrovský zájem, který měl za následek snahu o jeho brzké zahájení. Podle webu Eurozpravy.cz premiér Andrej Babiš uvedl, že vláda chce, aby bylo testování možné již od středy, v pondělí to podle něj měl navrhnout ministr zdravotnictví Jan Blatný, návrh byl následně podle Radiožurnálu schválen. Babiš měl na Facebooku rovněž uvést, že by se do testování mohlo potencionálně zapojit na 5 200 praktických lékařů, 6 000 zubařů a 9 000 ambulantních specialistů.

Zároveň sdělil, že Všeobecná zdravotní pojišťovna umožnila testovat a vykazovat testy všem lékařům v České republice, kteří by tak za úkon měli inkasovat 350 korun.

„Jasně jsme řekli, že chceme umožnit všem občanům, aby se mohli nechat dobrovolně a zdarma antigenními testy otestovat. Řekli jsme, že to bude možné od 18. prosince do 15. ledna, ale vzhledem k velkému zájmu občanů to vypadá tak, že už to testování může začít od středy 16. prosince,” uvedl premiér Andrej Babiš na Facebooku.

Podle webu Eurozpravy.cz také Andrej Babiš řekl, že tento návrh předloží vládě ministr zdravotnictví Jan Blatný na pondělním jednání. Návrh byl následně odsouhlasen.

Podle Babiše je nesmírně důležité, že Všeobecná zdravotní pojišťovna umožní testování všem lékařům, tedy i těm, kteří nejsou registrovaní v systému VZP. Zásadní otázkou občanů je ta, kde se vlastně budou moci na testování objednat. To mohou provést prostřednictvím internetu. Některé nemocnice již spustily možnost registrace.

„Občané, kteří nemají internet, se mohou objednávat přes své lékaře nebo mohou volat na linku 1221, která to také bude řešit,” dodal ještě Andrej Babiš.