Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Anthony Perkins: Jeho život byl mnohem děsivější horor než kultovní film Psycho

Anthony Perkins měl k postavě Normana Batese nebezpečně blízko
Anthony Perkins měl k postavě Normana Batese nebezpečně blízko
Zdroj: Filmový archiv
Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Režisér Alfred Hitchcock si nemohl vybrat pro hlavní postavu hororu Psycho (1960) výstižnějšího herce. Extrémně plachý Anthony Perkins měl stejně jako filmový Norman Bates nezdravý vztah s vlastní matkou. Ženám se vyhýbal až do svých 40ti let a za záhadných okolností zemřel na zdravotní komplikace způsobené AIDS.

Mrazivý horor, ve kterém podivínský provozovatel motelu vraždí ženy v převleku za svou zesnulou matku, se po uvedení do kin v roce 1960 setkal s bouřlivou odezvou. Anthony Perkins takový úspěch nečekal. Teprve tehdy si uvědomil, že se ho dotěrní novináři budou ptát, jestli mezi jeho vlastní osobností a Normanem Batesem neexistuje nějaká souvislost. Zhroutil se a musel vyhledat psychiatrickou pomoc.

Posléze začal přiznávat, že jako malý chlapec chorobně žárlil na svého otce. "Pamatuji si, že jsem se modlil, aby umřel," uvedl v jednom rozhovoru. "Chtěl jsem mít matku sám pro sebe."

Jeho temné přání se vyplnilo, když mu bylo pět let. Perkins byl po otcově smrti připoután k matce tak těsně, že jejich vztah popisoval až jako "milenecký".

Anthony Perkins byl v osobním životě velmi stydlivý

V době natáčení Psycha neměl Perkins za sebou žádnou milostnou zkušenost se ženami, stýkal se jen s muži. Stoprocentní homosexuál ale zřejmě nebyl, protože ve 39 letech prožil románek herečkou Victorií Principal a o dva roky později se oženil s fotografkou Berry Berenson. S manželkou měl dva syny a žil po jejím boku až do své smrti v roce 1992. Zemřel předčasně v 60ti letech.

Rodina celé dva roky tajila, že Perkins umírá na komplikace spojené s rozvojem AIDS. "Jednoduše nechtěl, aby to kdokoli věděl. Obával se, že by mu už nikdo nedal práci," uvedla později Berry Berenson, která se od svého manžela naštěstí nenakazila. "Nechala jsem se otestovat čtyřikrát a jsem negativní. Vůbec té nemoci nerozumím," přiznala vdova, podle níž nemělo smysl pátrat po tom, kde se Perkins mohl nakazit. Nechtěla to vědět.

Ačkoli byla o 16 let mladší, svého manžela Berry přežila o pouhých devět let. Den před výročím jeho smrti, 11. září 2001, cestovala letadlem American Airlines, které bylo uneseno teroristy a narazilo do jedné z věží Světového obchodního centra v New Yorku. Rodinná tragédie se tak završila.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky